הרצאה והשראה

לכל אחד מהם יש סיפור אישי מיוחד, והם החליטו להיחשף ולשתף אחרים בהתמודדות שלהם עם אתגרי החיים. מוזמנים להכיר מקרוב את יובל, יעל ואריאל

POD NOS

יובל ירבעם
שש אותיות באנגלית, שעולם שלם חבוי בתוכן. הן מייצגות את אחת התסמונות על הקשת האוטיסטית. זה מה שיש ליובל, אוטיסט בתפקוד גבוה, בחור שיקסים אתכם בשנייה
 
את יובל ירבעם, בחור תכול עיניים, בן 25, בן משק קיבוץ אורטל, מכירים חברי הקהילה מיום היוולדו, אבל רובם ככולם לא באמת הכירו אותו. תמיד היה שונה. שונה מילדים אחרים, שונה מנערים בגילו כשבגר ושונה כעת, בבגרותו. ההגדרהPDD NOS , בה אובחן יובל, לא באמת אומרת משהו לחברי הקהילה. עוד אותיות באנגלית. אותיות שמסמנות אדם כשונה מסביבתו.
אבל יום אחד, לפני שלושה חודשים, במסגרת חגיגות ה-40 לקיבוץ אורטל, העלו בקיבוץ ערב של הרצאות קצרות, שבו מספר חברים מקבוצת ה"חמישים +" הרצו על מגוון נושאים לקהילה. סמדר, אימא של יובל, ביקשה שבסוף הערב יעלה יובל ויישא הרצאה על עצמו.
זו הייתה הפעם הראשונה שיובל עמד מול קהל וזכה להסביר מי הוא, לאלה שכל חייו סבבו אותו. מחיאות הכפיים נמשכו דקות ארוכות.
"כשנגמרה ההרצאה, כולם קמו על הרגליים ומחאו כפיים", הוא מספר בהתלהבות. "חשבתי שאני רק ארצה להם ואלך, אבל הם התרגשו וביקשו שאבוא להרצות במקומות אחרים. זה פשוט עלה על גדותיו".
באותה הרצאה, ישב גם ד"ר משה פרחי, ממרכז "משאבים", שהחליט כי ההרצאה הזו היא הרצאת חובה גם לצוות שלו. משם, יובל כבר עשה קילומטראז' של הרצאות בבתי ספר, במרכז הקהילתי גולן, בתנועות נוער וידו עוד נטויה. הוא שמח ורוצה להסביר לעולם מי הוא.
יובל הוא אוטיסט בתפקוד גבוה.
 
 ערפל
כבר בגן הילדים, היה ברור שהוא שונה. "לא דיברתי, עד גיל שלוש", הוא מספר. "תמיד שיחקתי לבד. הייתי ילד דחוי. ניסיתי להשתלב, אבל לא ידעתי איך ואף אחד לא שיחק אתי".
עד גיל 12, למד יובל בבית הספר "אביטל", ילד שלא מצליח להשתלב. מבחינת IQ, הוא הרבה מעל הממוצע. ויקיפדיה מהלכת, הזיכרון שלו פנומנלי. הוא זוכר את כל תאריכי ימי ההולדת של כל תושבי אורטל וגם את לוחיות הרישוי של המכוניות שלהם. אבל הוא לא יודע ליזום קשר, לבוא  ולומר: "היי, מה נשמע? רוצה לבוא אליי?, אפשר לבוא אליך?".
אז הגיע האבחון. אותן אותיות באנגלית שמשמעותן: בעיות תקשורת על הרצף האוטיסטי בלי ספציפיקציה, או כפי שמגדירה את זה אמו, סמדר: "ערפל".
באותם ימים, לא היו בכל האזור כיתה, או בית ספר, לילדים עם אוטיזם בתפקוד גבוה. ההורים של יובל, סמדר ושגב, עם אימא נוספת, פשוט התעקשו להקים את כיתת קש"ת, בכפר בלום. זה התחיל משלושה ילדים והיום זה ממש בית ספר שלם. לא פשוט להיות הילד הראשון ש"מתגלחים עליו", לומדים עליו איך להקים כיתה לילדים על הרצף, אבל יובל וההורים שלו לא וויתרו.
יובל סיים בגרות חלקית, התגייס לצבא בהתנדבות ושירת שנה בנפח בגולן.
"אם היה לי תפקיד משמעותי יותר, הייתי נשאר בצבא", הוא מדגיש. לאחר השחרור נסע לגור שנה ב"בית אקשטיין", בחיפה, שמכשיר אוטיסטים לחיים עצמאיים ומלמד אותם לחיות בקהילה. למשך זמן, הוא גר בחיפה, בדירה, עם עוד 3 שותפים ועבד במאפייה ובגינון. לאחר הניסיון בחיפה, בחר לחזור הביתה, לאורטל.
מה שמובן במהלך חיים של ילד רגיל, כל כך לא מובן לגבי יובל. כל שלב ממוצע בחיים הוא הישג עבורו. יובל עשה רישיון נהיגה על רכב וטרקטור. באורטל הוא עובד יום-יום בגינון ומנסה להשתלב בעבודה במטע. הוא גר בדירה עצמאית, אבל עדיין זקוק לעזרה בניהול חיי היום-יום. משימות פשוטות כמו: להרים טלפון, לשריין רכב לנסיעה, לקבוע פגישה אצל רופא. בשביל יובל, הדברים הפשוטים הם מסובכים מאוד.
"עד לפני 15 שנים, אף אחד לא באמת הכיר מה זה אוטיזם", אומר יובל. "עכשיו, שומעים על זה הרבה ועדיין החברה רוצה לחמוק מזה. אני כאן כדי להסביר מזה להיות אוטיסט בתפקוד גבוה. אני בא להראות לחברה מה היא פספסה כל השנים. לעצור את הסטיגמות. אי אפשר שחברה תהיה רק נורמלית. זו סטיגמה של אנשים נורמליים. אוטיסט זה לא מחלה, או מילת גנאי. זה אנשים עם רצונות, צרכים וזכויות".
 
מהזווית שלי
יובל: "אני מעביר להם את ההרצאה עם המצגת ופתאום, הם מסתכלים עליי אחרת. מספר על הדרך שעברתי. מה עובר לי בראש ובלב. מה קורה לי בפְנים. מה מציק ומה מפחיד. לראות את החיים, מהזווית שלי. דרך המצגת, למדתי להסביר גם לעצמי, מה אני מרגיש וחווה, כי לפני זה לא ידעתי להגדיר את זה.
"בהרצאה, אני מסביר את הקושי שלי לתקשר עם אנשים, את הרגשת הבדידות שלי. מסביר שלפעמים אני מרגיש מאוים מהסביבה, או ממצב כל שהוא ואז מסתגר ומתנתק. לפעמים, יוצאים לי מהפה משפטים לא קשורים ולפעמים, אני נכנס לחרדות קשות, שמציפות לי את כל המחשבות. אני מסביר את העולם הפנימי של אוטיסט, שהוא חצי בעולם הרגיל וחצי בעולם שלו. אני בסך הכול רוצה להיות חלק מהחברה".
המפגש עם יובל נכנס עמוק ללב. ישבתי אתו כמעט שעתיים. הקשבתי. הסתכלתי על החיים מהעיניים שלו. ראיתי גם כמה זה מעצים אותו לספר על עצמו. כמה כוחות הוא מקבל מזה. ההרצאה הזו היא דרך נוספת ליובל להתפרנס באופן עצמאי וזו זכות גדולה.
מפגש שפותח את הלב. הרצאת חובה לכל אחד.
אתם מוזמנים להזמין את יובל ולפתוח את עצמכם לעולם של בחור מקסים. כן, שונה.
 

לא שומע, אבל מרגיש בענק

בית בבנייה
אריאל הירשפלד, אמן פסיפס, מרצה ומעביר סיפור אישי  על ההתמודדות עם החירשות, באופטימיות מתפרצת, מעוררת השראה ומישירה מבט אל דעות וסטיגמות חברתיות
 
 
את אריאל הירשפלד רובנו מכירים כאחד מאמני הפסיפס המובילים בארץ. אריאל, בן 42, שגדל, התחנך והקים משפחתו בגולן ונמצא כאן, מאז היותו בן 3, מוכר לנו גם כאדם חירש.
נכון, אומרים שהגולן הוא כמו חממה, כמו משפחה. אין על כך ויכוח, אך האם באמת אתם חושבים שאתם מכירים את אריאל? ותגידו את האמת - האם אתם מרגישים שטבעי לכם לפנות ישירות אל אריאל מבלי להרגיש איזו חומה של הססנות, חשש, או ספק?
בשנים האחרונות, אריאל החל לערוך הרצאות בכל רחבי הארץ, הזדמנות פז לפגוש את אריאל פנים מול פנים, ללא מחיצות וללא תיווך, המקום והזמן להסרת כל החששות והספקות וניפוץ הסטיגמות החברתיות. בהרצאותיו, מתגלה אריאל כאדם מרתק, רגיש ומרגש, בדרן וסטנדאפיסט. הוא משתף את הקהל בחוויותיו האישיות ובסיפורו מלא ההשראה והאופטימיות, על ההתמודדות עם החירשות לאורך השנים, על השגת המטרות תוך דבקות באמונה ובדרך, על אמונת הלב והרגש.
"נכון שזה סיפור חיים שלי", אומר אריאל, "ונכון שזו לא נשמעת חוכמה גדולה שיהיה לך סיפור מיוחד, כשנולדת חירש. (או שכן, מי השומע פה?) אבל כשאתה גם דתי, גם אמן פסיפס מוביל בתחומו, גם להיות נשוי לאישה לא שומעת אף היא ולגדל משפחה לתפארת, תודו, שעם שישה ילדים, זו כבר חתיכת עסק. השבח לאל!".
כמו ביצירות הפסיפס שיוצר אריאל, בה מצטרפת פיסה לפיסה בהתאמה ובהרמוניה ונוצרת יצירה מושלמת ונהדרת, כך גם בסיפורו, אריאל שוזר את פיסות חייו בעדינות מופלאה ומתבל אותן עם המון חן, הומור, כאב, שמחה ואופטימיות.
"אני בעצם מספר על התמודדות של שנים, על ההשלכות של גדילה בצל החירשות, על הקונפליקטים עם עולם הדת והשמיעה, על החיפוש העצמי, על התרפיה והצמיחה ועל דרך... שעודנה מתמשכת, ברוך השם".
זו הרצאה שאף אחד לא יוצא ממנה אדיש. זו פגישה והיכרות אישית ומלבבת מול אריאל, ללא פערי תיווך. הרצאה חינוכית, שטומנת בחובה אופטימיות מתפרצת, מעוררת השראה ומישירה מבט אל דעות וסטיגמות חברתיות שכיף לשנות...
למי מתאימה ההרצאה? לכ-ו-ל-ם! ילדים, בוגרים, נוער, בני-מצווה, תיכוניסטים, סטודנטים, שירות לאומי ומתגייסים, גמלאים, חוגי בית, קבוצות מאורגנות, ועדי עובדים, מנהלים, משאבי אנוש ושוחרי תרבות ועוד ועוד.
ניתן לשלב הרצאה וסדנת פסיפס ביחד, או לחוד.
ניתן ליצור קשר עם אריאל בנייד 050-7264542 (בהודעת סמס/ווטס-אפ)
או במייל: inbariel@zahav.net.il
 

האומץ לחלום ולהגשים

יעלי אליה
"כל אחד שיש לו חלום, יכול להגשים אותו. החיים מלאי אתגרים והחוכמה היא לדעת להסתכל על הטוב, להודות עליו ולצמוח אתו וממנו", אומרת יעלי אליה מדי, שכבר ראתה דבר או שניים בחייה
 
יעלי אליה מדי, אימא לחמישה ילדים, אשת עסקים ובעלת בית הקפה "יעלי", בכפר האמנים אניעם, לקחה את סיפור חייה והפכה אותו להרצאה שנותנת כוחות ותקווה. היא מרצה על השילוב בין אימהות לקריירה, על ילדות בצל השכול על האח ואבדן הבת, על הצבת יעדים ומטרות, חלומות שמתגשמים והבחירה בחיים של עשייה והגשמה מתוך שמחה.
"הלכתי לנחם מישהי שאיבדה תינוקת", מספרת יעל. "ישבתי בצד שלובת ידיים, מסוגרת בעצמי. מדי פעם, ניגבתי דמעה שלא הצלחתי לעצור. חיכיתי שיעבור זמן סביר, לחצתי יד רפויה לאימא וברחתי משם. הלכתי כי לא היה נעים. שונאת ניחומי אבלים, לא יודעת איך מנחמים.
"אחרי שבוע, התקשרה אליי האישה שהלכתי לנחם. היא ביקשה להודות לי שהגעתי. 'הסתכלתי עלייך', היא אמרה לי 'והבנתי שלמרות הקושי, אפשר להמשיך. אני עוקבת אחרי העשייה שלך והבית קפה והפייסבוק ואני רואה שאת חיה את החיים בשמחה, למרות האובדן של בתך. זה נתן לי כוח בימי השבעה, אפילו שלא אמרת כלום, עצם הנוכחות שלך חיזקה אותי'. 
"ניתקתי את הטלפון והבנתי שיש לי היכולת לעזור לא. נשים לצמוח, להתגבר, לחלום, להגשים. אני, שהגעתי ממשפחה שכולה, שהעצב והאבל היו מרכזיים בה, שאיבדתי בעצמי בת ממחלה, צמחתי התפתחתי, התחזקתי, הרשיתי לעצמי לחלום חלומות גדולים, בלי תמיכה כלכלית מההורים, בלי קשרים, בזכות האמונה שלי בעצמי, שכל מה שאני רוצה יכול להיות שלי.
"ככה, בלי ניסיון במסעדנות, עם הרבה אנשים מסביב שלא נתנו לי סיכוי להצליח, אבל עם בעל תומך ומאמין, הגשמתי חלום והקמתי בית קפה עם מסעדה חלבית. על הדרך, הגשמתי עוד כמה חלומות ועל כל זה אני מספרת בהרצאה שלי.
"כל אחד שיש לו חלום, יכול להגשים אותו. החיים מלאי אתגרים והחוכמה היא לדעת להסתכל על הטוב, להודות עליו ולצמוח אתו וממנו. לא להאשים את הסביבה, לא להתבכיין ולהתמסכן. אני מספרת את סיפור חיי, עם הקשיים והאתגרים על החלומות וההגשמות. המפגש הוא מעצים, נותן כוחות ומהווה השראה. 
ב-43 שנות חיי, הספקתי לא מעט. הדרכתי טיולים, ניהלתי קהילה, הייתי רכזת נוער. התעסקתי בהפקות תוכן, בפרסום, יחסי ציבור והיום, חלום נוסף מתגשם: אני גם כותבת. יש כאלה שחושבים שמי שמחליף הרבה עבודות הוא אדם לא יציב... אני מאמינה שהחיים קצרים ויש לי הרבה חלומות ודברים שאני רוצה לעשות ולהתנסות וזה מה שאני עושה".
להזמנת ההרצאה, ניתן לפנות ליעלי - 052-8348302