15/12/2022 עדכון משולחן המועצה

משולחנו של ראש המועצה

משולחנו של ראש המועצה
ר' בחיי אבן פקודה, אחד מחכמי ספרד, שחי לפני כ-1000 שנה, טבע את המשפט המוכר לפיו "מעט מן האור דוחה הרבה מן החושך". ביום ראשון הקרוב בערב נדליק נר ראשון של חנוכה. הנר הראשון והבודד עלול להיראות עלוב אל מול מראה החנוכייה בסוף החג כשהיא כולה מאירה. אולם הנר הבודד מזכיר לנו כי בשביל לחולל שינוי אין צורך להפוך עולמות. מספיק מעט אור בכדי לגרש חושך. מעשה אחד. חיוך בודד. השקעה טיפה מעבר למתחייב. כך מעט מן האור מגרש הרבה מן החושך. וכל זה נכון אצל כל אדם ובכל דור.
ברוח החג והאור הקטן, נספר לכם על ההחלטה להפוך את תחום הצעירים בגולן למנוע צמיחה אסטרטגי, על ההירתמות יוצאת הדופן של יישובי הגולן לקידום המוגנות בקהילה, על שיתופי פעולה של שתי המועצות בגולן לקידום החלטת הממשלה. הוותיקים של דרום הגולן בילו השבוע ב"בוקר של בריאות", וועדת הקרקעות של משרד החקלאות הגיעה לסיור שטח בגולן וחזרה הביתה מלאה רשמים והתפעלות.
שבת שלום וחג חנוכה שמח!

יש לצעירים עתיד בגולן, ולגולן יש עתיד בזכות הצעירים

יש לצעירים עתיד בגולן, ולגולן יש עתיד בזכות הצעירים

בשבוע שעבר הוכרזה יחידת הצעירים של המועצה אזורית גולן כזוכה במקום הראשון (ארצי, מקרב מועצות אזוריות) בתחום המעורבות החברתית. השבוע, אישרה מליאת המועצה את ההכרזה על הפיכת תחום הצעירים בגולן ליעד אסטרטגי. המשמעויות הן רחבות ובלתי נתפסות, בעיקר לאור התהפכות וההתפתחות של תחום הצעירים בגולן בשני העשורים האחרונים.
מרכז הצעירים בגולן החל כ"מדור צעירים ודור המשך", שרוכז בידי אדם אחד, בחצי משרה. מתכונת זו אפשרה להעניק מענה נקודתי בלבד, מה שהעלה לאורך השנים את הצורך בהקמת "מרכז צעירים" בהיקף מלא שיעניק מענה רחב בשלל נושאים. לפני מספר שנים הוחלט להעביר את "מרכז הצעירים" לפעילות תחת אחריות המרכז הקהילתי גולן. כיום, "מרכז צעירים" יושב פיזית במתחם "צנובר", עם מחלקות נוספות של המרכז הקהילתי. בשנים האחרונות גויס צוות חדש הכולל רכז מעורבות חברתית לקידום יזמויות ומלגות, רכז משתחררים, פיתוח קריירה ומיצוי זכויות, רכזת "יתד", המעניקה ליווי פרטני בתחומי התעסוקה והלימודים וכן רכזת להט"ב, שאמונה על חיבור קהילת הלהט"ב המקומית והעלאת המודעות.
צעירי הגולן מתמודדים עם אתגרים מורכבים יותר מצעירים המתגוררים במרכז. בין היתר הם מוטרדים מפתרונות דיור, מדיור בר-השגה לרכישה, מתהלכי קבלה ליישובים מותאמים למשפחות צעירות ועוד. כמובן שיש גם את נושא התעסוקה והרצון להבטיח יציבות כלכלית ואופק קידומי. מבחינה זו, הצעירים בגולן מהווים גורם פיתוח מרכזי ומנוע צמיחה לקידום עסקים, תיירות, תעסוקה, תרבות ועוד.
למידע נוסף על יש לצעירים עתיד בגולן, ולגולן יש עתיד בזכות הצעירים

מועצה מקדמת מוגנות

מועצה מקדמת מוגנות
וועדת המוגנות הרשותית של מועצה אזורית גולן התכנסה השבוע בפעם הראשונה מאז החלו באגף היעוץ והטיפול לעסוק בתחום המוגנות כנושא בפני עצמו. נושא המוגנות במשפחה ובקהילה עולה על סדר היום של החברה הישראלית כמעט מידי יום, ולצערנו הדברים באים לידי ביטוי גם באזור שלנו. במועצה הוחלט לפני כשנתיים להוביל מהלך של בניית מודל רשותי למוגנות מפני פגיעות מיניות, הכולל הקמת צוותי מוגנות יישוביים. המודל הרשותי מורכב משלושה תחומים: טיפול, חינוך וקהילה, ועל בסיס מודל זה הוקמו גם הצוותים ביישובים. המודל הבין- מערכתי מייצר שפה משותפת בין המערכות השונות וכך מנכיח את הנושא בצורה קבועה על שולחנה של המועצה. כמו כן הפעולה המשותפת משדרגת את המענה הניתן לפרט ומאפשרת איגום משאבים בכל אגפי המועצה השותפים (טיפול, חינוך וקהילה).
למידע נוסף על מועצה מקדמת מוגנות

מועצות קצרין וגולן משתפות פעולה ליישום הסכם הממשלה

מועצות קצרין וגולן משתפות פעולה ליישום הסכם הממשלה
במסגרת הרצון ליישם כמה שיותר סעיפים מהחלטת הממשלה האסטרטגית, להכפלת כמות המתיישבים בגולן, החליטו המועצה המקומית קצרין והמועצה האזורית גולן לשתף פעולה במספר תחומים. השבוע נערך דיון משותף של צוותים משתי המועצות במספר נושאים ובהם: מציאת פתרון לנושא הפסולת בגולן, בינוי מבני ציבור משותפים וכן שת"פים בתחומי הבריאות והרווחה. פעילות משותפת זו של שתי הרשויות מאפשרת התמודדות טובה יותר בהבנת חסמים אותם יש לשחרר, בהבנת לשון ההחלטה ובקידום סטטוסים וביצוע מיזמים.

נוב עם הפנים לעתיד

נוב עם הפנים לעתיד
צוות המועצה האזורית גולן, בראשות סגן ראש המועצה, גל גפני, נפגש השבוע עם נציגות של חברי האגודה השיתופית החקלאית (אגש"ח) במושב נוב. במפגש פרסו חברי האגודה את האתגרים עמם מתמודד המושב כעת וכן אתגרים עתידיים שעלולים להיווצר אל הגידול והצמיחה של המושב. המפגש התאפיין בהקשבה הדדית ורצון לראות את נוב ממשיכה לצמוח ולהתפתח. מקשיבים ליישובים, מקדמים מיזמים משותפים

ביקור וועדת הקרקעות של משרד החקלאות בגולן

ביקור הוועדה במרום גולן
בשבוע שעבר, ועדת הקרקעות במשרד החקלאות ופיתוח הכפר ביקרה בגולן לפגישת עבודה, כחלק מתפיסת העבודה שבה מדי פעם "יורדים לשטח" בכדי ללמוד על אתגרי החקלאות וההתיישבות ממקור ראשון. את הוועדה ליוו במהלך היום ראש המועצה, חיים רוקח, סגן ראש המועצה, גל גפני, מנהל היחידה לחקלאות וחדשנות גולן, יאיר גולן ומנהל חוות היישום החקלאית באבני אית"ן, אוריה רשף.
חברי הוועדה החלו את היום במתחם "האבזלת" בני יהודה. ראש המועצה סקר בפני האורחים את אתגרי הקליטה וההתיישבות שהגולן מתמודד עמם כבר כעת ושילוו אותו בשנים הקרובות. נציג משרד החקלאות בגולן, שחף רונן, הציג נתונים מעבודה של השנים האחרונות שהביאו לאיוש של כ-650 נחלות, לתוספת קרקעות בהיקף גדול למשבצות היישובים ולהכשרה של כעשרת אלפים דונם בגולן, מאז שנת 2014.
בחלקו השני של היום, ביקרו האורחים במושב נאות גולן וצפו במסיק זיתים באמצעות מוסקת. משם, המשיכו האורחים לבית הבד של גשור וסיימו את היום בחוות היישום החקלאית באבני אית"ן.
למידע נוסף על ביקור וועדת הקרקעות של משרד החקלאות בגולן

בוקר של בריאות ושל וותיקים

בוקר של בריאות ושל וותיקים
במסגרת שיתופי פעולה אזוריים, חברו יחד יחידת הבריאות ומחלקת הוותיקים של מועצה אזורית גולן לאשכול גליל מזרחי, לטובת פעילות העשרה מקדמת בריאות עבור וותיקי הגולן. במסגרת זו קיימנו השבוע "בוקר בריאות" לוותיקים באשכול אל-על של המרכז הקהילתי. הבאים לאירוע נהנו מהרצאתו של ד"ר יוסי חלמיש בנושא "חיטוב המוח". בחלקו של האירוע השתתפו הוותיקים בפעילות גופנית עם רוויה לוי, ולאחריו המופע ההומוריסטי "חוכמת הפיתה". לאור הצלחת האירוע החלו להתגבש רעיונות נוספים לשיתופי פעולה עתידיים במהלך שנת 2023.

ממשיכים ועושים עסקים... בגולן!

ממשיכים ועושים עסקים... בגולן!
קהילת העסקים והיזמות של הגולן ממשיכה להתרחב ולהניע תהליכים. בשבוע שעבר, התקיים במתחם "האבזלת" בני יהודה, המפגש השלישי שהתרכז בהחלטות יישומיות של רעיונות שעלו במפגש הקודם. הרעיון שנבחר הוא הקמתה של פלטפורמה דיגיטלית לקידום עסקים ורכש מקומי. במפגש הבא, שיתקיים לאחר חנוכה, תהיה חלוקה לצוותי עבודה ותפקידים לקידום המיזם הנבחר וביסוס פעילות הקהילה קדימה.
משמח לראות כי בכל מפגש מצטרפים בעלי עסקים חדשים, שמעוניינים לקחת חלק ולהשפיע על קבלת ההחלטות. ניתן לעקוב אחר התפתחות הקהילה ומועדי המפגשים, בקבוצת הפייסבוק "הבית לעסקים ויזמות בגולן". להצטרפות לקהילה ולכל נושא אחר בתחום קידום עסקים ויזמות, ניתן לפנות ליסמין רז, מהחכ"ל, בטלפון 050-7544330.

תנוכת הבית

צילום: לימור הולץ
ביום רביעי, נחנך בשעה טובה מבנה המשרדים החדש ב"האבזלת" וואסט. הקמתו של המבנה החדש נעשתה בעקבות הביקוש הגדול למשרדים עבור יזמים וחברות הייטק וטכנולוגיה. המהלך התאפשר סופית עם העברת הסטודיו למחול למתחם "צנובר - לב הגולן". ביצוע המיזם נוהל בידי צוות האחזקה של החכ"ל, בתכנון האדריכל יואב קיסוס, שאחראי גם על תכנון "האבזלת" בני יהודה ובפיקוח חברת "סקוריה ניהול פיקוח".
אנו שמחים לבשר כי למבנה החדש כבר נכנסה חברת הייטק שבעליה מאל-רום וגם יתר המשרדים הושכרו ברובם. כעת, מכיל "האבזלת" וואסט מעל 100 עמדות עבודה, במשרדים בגדלים שונים ו-OPEN SPACE עם עמדות עבודה להשכרה יומית. תחום ההייטק הוא מנוע צמיחה לפיתוח כלכלי ועסקי בגולן וקהילת ההייטק של הגולן הנה שותפה פעילה ומשמעותית בקידום התהליכים האזוריים. בעקבות הרחבת ההאב, ייחנך בקרוב, בקומה העליונה, מרכז לוותיקי צפון הגולן. בהזדמנות זו, נאחל בהצלחה לאדה נזננסקי, שעברה מניהול "האבזלת" בני יהודה לניהול "האבזלת" וואסט. המכרז לניהול "האבזלת" בני יהודה הסתיים בהצלחה ובימים הקרובים, המנהלת החדשה תחל בעבודתה.

בכנסת דנו במשבר הרפתנים ומחלבות רמת הגולן

בכנסת דנו במשבר הרפתנים ומחלבות רמת הגולן
לפני פחות מחודש, הגישה חברת "מחלבות רמת הגולן", בקצרין, לבית המשפט המחוזי בנצרת בקשה להקפאת הליכים, לאחר שהמחלבה הגיעה לחדלות פירעון, בעקבות חובות בהיקף של כ-42 מיליון ש"ח. עיקר החוב, כ-30 מיליון ש"ח, הוא לבנק "הפועלים", שנאמן מטעמו מונה למחלבות בידי בית המשפט. יתרת החוב, 12 מיליון ש"ח, היא לרפתנים מ-16 משקים ברמת הגולן.
השבוע, התכנסה ועדת הכספים של הכנסת לדיון שני בעניין חובות המחלבה ובכלל זה, החוב לרפתנים. ראש המועצה האזורית גולן, חיים רוקח, שנכח בדיון הוועדה בכנסת, אומר כי נראה שמתגבש פתרון לחדלות הפירעון של המחלבה ולחובות שהיא שקועה בהם. "הוועדה החליטה לקיים דיון נוסף בעתיד הקרוב, שיוקדש כולו לחוב לרפתני הגולן ואני תקווה כי גם בנושא זה יימצא פתרון שיניח את דעתם של כל הצדדים".

לגעת באור

לגעת באור
לקראת חג החנוכה נפתחה במרכז צנובר תערוכת 'לגעת באור'. התערוכה מתקיימת ביוזמת מחלקת אומנויות באגף תרבות של מרכז קהילתי גולן ותינעל ביום חמישי 22.12.22 בתערוכה מוצגים בחללים שונים, מיצגי האור שיצרו מיטב אומני האור: מלוינה פולק, דור טייכר, אמרי שביט ואיתי רם. התערוכה תפעל לצד מתחם המוקדש לאומני הגולן והגליל ובו יריד גופי תאורה מעוצבים, מתחם החלל 'כוכב נולד', ותערוכת צילומים של חמישה עשר צלמים ואומן וידאו ארט מאזורינו.
שעות פעילות התערוכה: ימים א'-ה' 10:00-20:00, יום שישי 09:00-13:00 עלות כרטיס ליחיד: 30 ₪. כרטיסים ניתן להזמין דרך אתר מרכז קהילתי גולן.

עדכון שבועי מהמרכז הקהילתי גולן

עדכון שבועי מהמרכז הקהילתי גולן
אמש נפתחה תערוכת 'לגעת באור' במתחם צנובר. בתערוכה מציגים אומנים מרחבי הארץ מיצגים מופלאים ואינטראקטיביים הקשורים לאור ולצידם תערוכת צילומים וגופי תאורה של אומני הגולן והגליל. התערוכה תהיה פתוחה 8 ימים בלבד עד יום חמישי הקרוב, ואם עוד לא הזמנתם כרטיסים, אל תפספסו.
ביום ראשון הקרוב, נדליק נר ראשון של חנוכה, ובחג עצמו מחכים לנו אירועים נוספים.
להמשך קריאה >
https://bit.ly/news_151222