24/11/2022 עדכון משולחן המועצה

משולחנו של ראש המועצה

צילום: לימור הולץ
השבוע, מציינים את היום הבין-לאומי למאבק באלימות נגד נשים. השנה, ציינו בגולן את היום במספר פעילויות שהציבורית בהן הייתה המופע "דברי אישה" העוסק באלימות נגד נשים שהתקיים באשכול "אל-על", של המרכז הקהילתי בחיספין. זוהי חובתנו כחברה להילחם באלימות, להגביר את המודעות ולמגר את הנגע הזה מתוכנו. אגף הייעוץ והטיפול מעמיד לרשות המבקשים סיוע והכוונה. בכל מקרה של אפילו חשד לאלימות במשפחה, יש ליצור קשר עם האגף בטלפון, או באמצעות מוקד המועצה.
בסוף השבוע, צפויה לפקוד אותנו מערכת הגשם המשמעותית הראשונה לעונה. מערכת זו צפויה להיות מלווה ברוחות חזקות וריבוי משקעים. מומלץ לכולנו להיערך בהתאם. לבדוק אם המרזבים פתוחים ונקיים, את קיבוע דודי השמש והקולטים, לגזום עצים,, לאסוף ריהוט גן לנקודה מוסתרת. לחשוב גם לוודא שפתחי הביוב פנויים לקלוט את המים שיזרמו. אנו מייחלים לגשמי ברכה ולחורף טוב. לחורף של זרימות בנחלים ובמפלים, למילוי המאגרים ולרוויה של האדמה.

מי אחראי על חסימות הכבישים באירוע ספורט באזורנו?

מי אחראי על חסימות הכבישים באירוע ספורט באזורנו?
אדם/ארגון המעוניין לקיים אירוע שדורש סגירת כביש פונה למשטרת ישראל. המשטרה היא הגוף האחראי לתת אישור לסגירת כבישים ואף אחראית על ההחלטה אם לקיים חסימה נושמת ומעקפי תנועה. לצערנו, כאשר מדובר באירועים במרחב הגולני, ולעתים גם במועצות השכנות, משטרת ישראל אינה משתפת את המועצה בהחלטות. יתרה מכך, אין מענה או התייחסות לבקשות/דרישות שאנו מעלים בנושא, כגון מתן מעבר מעת לעת לכלי רכב במתכונת "חסימה נושמת", או חסימות חלקיות באמצעות סגירה רק של נתיב תנועה בכיוון אחד, דבר שיאפשר הכוונת התנועה לסירוגין על הנתיב שנותר פתוח.
קיימים פתרונות שונים, אך לאחרונה, המשטרה מסרבת לקבלם ומסרבת לשתף אותנו בהתארגנות המוקדמת. כך יוצא שבחודשים נובמבר-דצמבר, בהם נערכים אירועי ספורט רבים באזור סובב כנרת, אנו מוצאים עצמנו ברצף של חסימות כבישים שאינן בהחלטת או בשליטת המועצה. בכל פעם שמתרחש אירוע שכזה, המועצה פונה לכל גורם רלוונטי על מנת למזער את הפגיעה במרקם החיים. כך עשינו גם בנוגע לתחרות האיירונמן, שתתקיים בסופ"ש זה. המועצה פנתה לגורמי המשטרה בשטח ועד למפקד המחוז. בכל השיחות, הבענו התנגדות מוחלטת לסגירת הכבישים לאורך היום כולו, זאת לאור הפגיעה החמורה במרקם החיים הבסיסי של היישובים והתושבים. לצערנו, גם הפעם, ללא הועיל.
למידע נוסף על מי אחראי על חסימות הכבישים באירוע ספורט באזורנו?

תקלות בתשתיות התקשורת בגולן

חבלה בתשתית סיבים אופטיים בחיספין בידי נקרים
לאחרונה, אנו סובלים מתקלות חוזרות ונשנות בקווי הטלפון והאינטרנט בגולן. מדובר בתשתיות ישנות שפגעי הזמן, הטבע והאדם מייצרים בהן תקלות. גם בתחום זה עושה המועצה רבות, אף אם עשייה זו איננה מדווחת לציבור. כאשר ישנה תקלה בתשתית תקשורת, פונה ראש המועצה, סגנו, או המנכ"ל לאנשי הקשר בחברה הספציפית (לרוב מדובר ב"בזק") ומבקש לפתור את התקלה במהירות. כחלק מהעשייה השוטפת, אנו פועלים אל מול ספקי התקשורת לחידוש תשתיות ושיפור הקליטה הסלולרית בגולן, הרחבת פריסת הסיבים האופטיים וייחוד קווי תקשורת קיימים. יש לזכור כי התשתיות הקיימות ישנות מאוד ונדרשת השקעת משאבים גדולה ברמת התקציבים וזמן בכדי שגם בגולן יהיה קו יציב וסביר בהתאם לנדרש. במצבים בהם מתרחשות תקלות תקשורת אנו ממליצים לפנות לספק, לעדכן בתקלה ולבקש צפי לזמן סיום הטיפול. המועצה מתעדכנת על תקלות מהמוקד וכן ממנהלי הקהילות ופועלת מידית מול אנשי הקשר. תמיד יש לקחת בחשבון כי משך התיקון ואיכותו תלויים בספק התקשורת ולא במועצה. אנו כאן על מנת לייצג את אינטרס התושבים, אך איננו יכולים לבצע תיקונים או לקחת אחריות על התשתיות.

ביקור מנהל מחוז צפון של שירותי בריאות "כללית" במרכז להתפתחות הילד

ביקור מנהל מחוז צפון של שירותי בריאות "כללית" במרכז להתפתחות הילד
בשבוע שעבר, התקיימו סיור ופגישה, ביחידה להתפתחות הילד של המועצה, בהשתתפות מנהל מחוז צפון בשירותי בריאות "כללית", ד"ר מרדכי דיין וצוותו. ד"ר דיין וצוותו סיירו במבנה המרכז החדש. במהלך הפגישה, סקרנו בפני האורחים את פעילות המרכז שנחנך לפני פחות מחודשיים וכן את עבודת היחידה. כמו כן, הועלו הצרכים והאתגרים העומדים במסגרת השירות שהיחידה מעניקה לתושבים.
המפגש נועד גם לבחון פתרונות אפשריים שיתנו מענה לצמיחה הדמוגרפית בגולן שאנו צופים כי תוכפל בעשור הקרוב, דבר שבאופן טבעי מעלה את הביקוש לשירותים השונים במרכז להתפתחות הילד ולרשימות המתנה ארוכות.
במרכז להתפתחות הילד, פועלות כיום 14 עובדות ומטפלות, כולן בחלקיות משרה. רופאה נוירולוגית מגיעה למרכז אחת לחודש וברור לכולם כי המתכונת הנוכחית לא מתאימה לגידול הקיים, ולזה העתידי, באוכלוסיית הגולן.
הועלו אפשרויות שונות למציאת פתרונות, לצד אמירה של מנהל המחוז כי ברור לכול שיש לעבות את מצבת כוח האדם במרכז להתפתחות הילד. ד"ר דיין שיבח את הצוות והעשייה בגולן, החמיא למבנה החדש והמצויד וכן הביע נכונות לעזור ולצמצם את זמני ההמתנה.

"כשבחוץ סוער, בפנים יש סופה"

"כשבחוץ סוער, בפנים יש סופה"
השבוע, ציינו ברחבי העולם את יום המאבק הבין-לאומי באלימות נגד נשים, ב-24.11. במועצה האזורית גולן קיימת מסורת לציין את היום במספר אירועים, כשהוותיק שבהם הוא הכנס המקצועי לאנשי טיפול בתחום האלימות כנגד נשים, שהתקיים השבוע בפעם ה-14 במכללת תל-חי. הכנס מתקיים השנה תחת הכותרת "כשבחוץ סוער, בפנים יש סופה" והוא מוקדש לזכרם של לאה, יעל ויאיר כהן, שנרצחו בידי אבי המשפחה. צ'יפקה פארן, אחותה של לאה ז"ל, היא חברת קיבוץ אל-רום. בעקבות הסיפור האישי של המשפחה, צ'יפקה עוסקת כבר שנים רבות בהעלאת המודעוּת לאלימות בתוך המשפחה וכנגד נשים בפרט.
ברמה הגולנית, קיימנו בחיספין, באשכול "אל-על" של המרכז הקהילתי, ערב עם המופע "דברי אישה", העוסק באלימות נגד נשים, בדגש על דפוסים של שתיקה והסתרה, תכתיבי החברה, על היכולת לומר "לא", על רצון, הבחירה והגבולות. הערב התקיים בשיתוף אגף הייעוץ והטיפול - היחידה לאלימות במשפחה, מרכז חוסן והמרכז הקהילתי גולן.
השנה, התחלנו במסורת של פתיחת הערב בהדלקת נר זיכרון לנשים שנרצחו בידי בני זוגן ויש להן בנות משפחה הגרות בגולן. זוהי חובתנו כקהילה להילחם באלימות, להגביר את המודעות ולמגר את הנגע הזה מתוכנו.

ביקור ראש העיר ת"-יפו בגולן

ביקור ראש העיר ת"-יפו בגולן
ראש העיר תל אביב-יפו, רון חולדאי, ערך ביום שלישי השבוע ביקור מקצועי בגולן. אל ראש העיר חולדאי, התלוו ששה מסגניו, שדנו יחד עם ראש המועצה וצוותו, בהעמקת וחיזוק הקשרים ושיתופי הפעולה בין שתי הרשויות, בדגש על תחום הטכנולוגיה והיזמות בענפי ההייטק. במהלך הביקור, נפגשו האורחים עם יזמים מקומיים מהגולן מתחום ההייטק וכן סיירו ב"מכון שמיר למחקר" בקצרין, שם בחנו פיתוחים חדשניים בתחום האגרו-טק.

"מכון שמיר למחקר" מציג: הכפלת פעילות תוך שנה אחת

"מכון שמיר למחקר" מציג: הכפלת פעילות תוך שנה אחת
בשבוע שעבר, נערכה פגישה של הוועד המנהל של "מכון שמיר למחקר" עם ראשי המועצות של הגולן וקצרין ונציגים מאוניברסיטת חיפה ומשרד המדע. בפגישה, קיבלו המשתתפים סקירה על מצב המכון ועל כיווני ההתפתחות העתידיים. הנהלת המכון הראתה גידול משמעותי המשקף הכפלה בהיקף הפעילות התקציבית של המכון, בתוך שנה אחת בלבד. הגידול המשמעותי ביותר נרשם בפעילויות תחום האגרו-טק, בשיתוף חברות מסחריות ובגיוסי תקציבי מחקר אזוריים שאפשרו קליטתם של חמישה חוקרים נוספים למכון.
בתחום החינוכי, הצמיחה מורגשת בפעילות תחנת החקר שמרבית מוסדות החינוך בגולן פוקדים אותה. השנה, היו שותפים למעלה מ-2,500 תלמידים ותלמידות בפעילויות חקר ולמידה ותהליכים פדגוגיים חדשניים בתחנת החקר. לכל זה, מתווסף האישור הסטטוטורי שהתקבל להקמה של מבנה המעבדות החדש של המכון בקצרין, כשעם אכלוסו תוכפל כמות עובדי המכון, בתוך שלוש שנים. בימים אלה, מקים המכון שלוחה של מרכז המחקר בכפרים הדרוזיים, במטרה להרחיב את פעילותו לכל מרחבי הגולן ואוכלוסיותיו.

האבזלת וואסט חוגג ארבע שנים

האבזלת וואסט חוגג ארבע שנים
מתחם Hubazelet וואסט חגג ארבע שנים בתחילת השבוע ובאופן סימבולי, באותו מועד, גם הושלם תהליך הרחבת המתחם והסתיים שיפוץ מבנה המשרדים החדש. המשרדים הושכרו עוד טרם סיום השיפוץ וחברת הייטק חדשה חתמה על חוזה והצטרפה לקהילת המתחם. לשמחתנו, זכינו שהאתגר הגדול ביותר הוא הביקוש לעוד מקומות ובקרוב, ייפתח האב חדש בקצרין, שיצטרף לרשת האבזלת Hubazelet. מדובר במתחמי עבודה חדשניים ומאובזרים, ליזמים ועסקים בתחומי הטכנולוגיה, המנוהלים על ידי החכ"ל למטרות פיתוח כלכלי ומספקים, מעבר למשרד, מעטפת שירותים מסובסדים ושייכות לקהילה עסקית פורייה ומשגשגת.

תיירות ספורט מוטורי בגולן

תיירות ספורט מוטורי בגולן
ביום שישי שעבר, נערך מרוץ "Hill Climb Golan", הראשון מסוגו בישראל. מרוץ "היל קליים" הוא מרוץ שמתקיים במונקו, פורטוגל וספרד ומושך אליו כמויות עצומות של קהל, חשיפה תקשורתית ותיירות חוץ ופנים ענפה. בניגוד למרוצי מכוניות שנערכים במסלול מרוצים מעגלי, הפורמט מאפשר לכל נהג להתחרות לבדו. כל מתחרה מתחיל מנקודה נמוכה, מטפס במעלה הכביש ומסיים את המסלול בנקודה גבוהה יותר, כאשר הנהג שסיים את המסלול בזמן המהיר ביותר הוא המנצח.
המסלול שנבחר לטובת המרוץ הייחודי הוא קטע כביש באורך 3.6 ק"מ בכביש 98 המפורסם שבגולן, הכביש העולה מחמת גדר אל הגולן. קטע הכביש, ידוע בשלל פניותיו הייחודיות והנוף היפה הנשקף ממנו.
המרוץ נערך כחלק מפיילוט של ה-FIA (הפדרציה הבין-לאומית לרכב), בהשתתפות ובפיקוח נציג מטעמם. מטרת היוזמה היא לבחון את שילוב המרוץ בישראל בסבבים הבין-לאומיים הבאים. שילוב זה יגרום להגעתם של עשרות צוותי מרוץ וקהל גדול משלל המדינות המשתתפות. אנו תקווה כי המרוץ יסייע בעידוד התיירות לגולן ויתרום משמעותית לתיירות הספורט והיוקרה הלאומית של מדינת ישראל.

כנס פורום בעלי צימרים ואירוח כפרי

כנס פורום בעלי צימרים ואירוח כפרי
פורום בעלי הצימרים והאירוח הכפרי בגולן התכנס השבוע לפגישת עבודה ועדכונים. מטרת המפגש הייתה לדייק מענים לצרכים מהשטח והגברת מעורבות התיירנים בהליכי העבודה של אגף התיירות גולן. בפגישה נכחו בעלי צימרים, ראש המועצה, חיים רוקח, סגנו, גל גפני, מנכ"ל חכ"ל, ליאור רוכמן, מנהלת אגף התיירות, לימור פורטל וצוות אגף התיירות גולן. עלו נושאים מגוונים וניכר שיש רצון ונכונות להעמקת התהליך. הפורום צפוי להתכנס אחת לרבעון. ב-30.11, יתכנס פורום מלונאים וב-4.12, יתכנס פורום אטרקציות, מסעדות ועסקי מזון. בעלי העסקים מתחומים אלה מוזמנים לקחת חלק במפגשים ולהיות שותפים בתהליכים המתגבשים.

עדכון שבועי מהמרכז הקהילתי גולן

עדכון שבועי מהמרכז הקהילתי גולן
הוצאתם את המטריות?
גשם של אירועים הולך לרדת עלינו, בנוסף לגשם האמיתי שבחוץ.
להמשך קריאה >
https://bit.ly/news241122