08/12/2022 עדכון משולחן המועצה

משולחנו של ראש המועצה

צילום: רוני עוז
בעוד קצת יותר משבוע, נדליק נר ראשון של חנוכה. הדוכנים במאפיות כבר עמוסות בסופגניות. חנוכיות, נרות ומטבעות שוקולד מביטים אלינו ממדפי הסופרמרקט ובחוץ, העננים ממטירים גשם, עם קור חודר עצמות בלילות. התיאורים הללו מתכתבים עם ההיערכות שהתקיימה השבוע במועצה לקראת ימי שלג, שיגיעו אלינו בהמשך. הענקנו דגש לנושא תפעול מערכת החינוך בעת אירוע שלג וכן לחניוני שלג שיוכשרו למשימה של קליטת תיירות השלג ויצמצמו את התופעה של עצירות כלי רכב לצד הצירים, תוך סיכון חיים.
השבוע, התקיימה חתימת ההסכם עם משרד המדע על תקצוב החינוך המדעי בגולן, לשנת 2023. החתימה אפשרה לנו לצאת מיד לביצוע והגשמת חלומות בתחום זה, שעתיד להציב את החינוך המדעי בגולן בצמרת הישראלית. השבוע, גם התכנסו המתנדבים ונציגי צוותי החוסן של שתי המועצות בגולן לערב הוקרה מיוחד על עשייה שמשפיעה לטובה על כולנו. על כל אלה ועוד תוכלו לקרוא בשורות הבאות.

ובמקום הראשון: יחידת הצעירים גולן!

ובמקום הראשון: יחידת הצעירים גולן!
ממש עם סגירת הגיליון הגיעה אלינו הידיעה על זכייתה של יחידת הצעירים גולן בתואר "יחידת צעירים מצטיינת" בתחום מעורבות חברתית לשנת 2022. ההכרזה התקיימה ביום רביעי ביריד MUNIEXPO 2022 בגני התערוכה בת"א . הפרס הוענק ליחידת הצעירים גולן במעמד אביגדור יצחקי יו"ר מפעל הפיס, חיים ביבס יו"ר מרכז השלטון המקומי ומרים פרץ יו"ר ועדת הפרס. ברכות ליחידת הצעירים שלנו ובמיוחד למי שעמלים למען מעורבות חברתית וצעירה בגולן: ניר נחמיה, דניאל איפלן, שיר סיץ, שגיא סמרגון והגדולה מכולם: טל צרפתי האגדית. אין עליכם בעולם!

כנס הוקרה לצוותי החוסן בגולן

כנס הוקרה לצוותי החוסן בגולן
כנס הוקרה ולמידה של פעילי מרכז חוסן גולן קצרין התקיים השבוע במרכז "צנובר". לכנס הגיעו מעל 250 איש שנהנו מהרצאות מרתקות של אוהד חמו, כתב N12 לענייני ערבים ויהודית כץ, יועצת, מאמנת ומרצה בתחום הפסיכולוגיה החיובית. את הערב כיבדו בנוכחותם ראשי המועצות, דימי אפרצב וחיים רוקח, מנהלות המחלקות לשירותים חברתיים, אביטל פלכטמן ורחל מועטי, עובדי המועצות ונציגי משרד הרווחה והביטחון החברתי.
ליאת, מנהלת מרכז חוסן גולן, סיפרה בכנס על הנסיבות שהובילו להקמתו של מרכז חוסן גולן לפני שמונה שנים בסיוע משרד הרווחה, וכן על ההתפתחות וההתחדשות של המרכז לאורך השנים. הוזכרה תרומתם של המתנדבים בקהילות ופעילי צח"י שנותנים מענה בזמן משבר וחירום. מרכז חוסן גולן מקדם גם את פעילותן של הוועדות לעזרה הדדית ביישובים המסייעות לפרט בזמני קושי ומשבר. בשנה האחרונה הוקמו גם צוותי מוגנות ביישובים שתפקידם למנוע עד כמה שניתן פגיעות מיניות. בנוסף הן מהוות כתובת במקרה של פגיעה.
למידע נוסף על כנס הוקרה לצוותי החוסן בגולן

החינוך המדעי בגולן עולה כיתה

Photo: Irid Escent, Wikipedia
השבוע נחתם בשעה טובה ההסכם בין משרד המדע למועצה האזורית על תקציב 2023 בתחום החינוך המדעי. מדובר בהסכם משמעותי שכבר יצא לביצוע באמצעות "מכון שמיר למחקר", שבשנת הלימודים הקרובה תפעיל את תוכנית החינוך המדעי בבתי הספר בקצרין ובגולן.
בנוסף הושקה תכנית מרכזי החדשנות בגולן של משרד החינוך. המועצה מקימה בימים אלו שני מרכזי חדשנות בבתי הספר "מצפה גולן" ו"אביטל". מרכזי החדשנות יהוו בסיס משמעותי להזנקת החינוך המדעי בגולן. מדובר בשלב נוסף לתהליך שכבר החל בשיתוף קהילת ההייטק בגולן, וכעת רק יוסיף ויתפתח. נספר עוד כי כחלק מהחלטת הממשלה, הצליחה המועצה לאשר השבוע גם תוספת תקציבית לטובת ביה"ס "דרכא נופי גולן", זאת לאור הכרת משרד החינוך בתכנית "גוונים" המתנהלת בבית הספר כ"יזמות חינוכית מובילה".
Photo: Irid Escent, Wikipedia

שלג שלג בוא

שלג שלג בוא
במסגרת ההיערכות לאירועי שלג, שיתרחשו בגולן בהמשך החורף, נערך השבוע דיון מקדים בתחום מערכת החינוך. חודדו נהלים בנוגע לקבלת החלטות על סגירת בתי ספר באירועי שלג, נערך דיון על הפעלת תכניות לימוד מרחוק, דרכי העברת מידע לקהילה ועוד.
במקביל קיימה מחלקת הביטחון והתפעול של המועצה סיור שטח בצפון הגולן לאיתור חניונים שירכזו אליהם מטיילים שיגיעו לבלות בשלג. מטרת החניונים היא לאפשר בילוי בטוח, לצד מזעור תופעת עצירת הרכבים בשולי הכבישים תוך יצירת סיכון למטיילים ולתנועה. נבדקו מספר אתרים וחניונים וכעת נותר רק להחליט היכן ימוקמו בפועל חניוני השלג. חניוני השלג יצוידו בתאי שירותים ניידים לטובת המבקרים, וכן תתאפשר בהם הפעלת פודטראקים מקומיים. נמשיך לעדכן בהמשך.

תיירינים ונהנים

תיירינים ונהנים
במהלך חודש נובמבר התקיימו מספר מפגשים של פורום צימרים, אירוח כפרי ופורום המלונאים. בשבוע האחרון התכנס גם פורום בעלי אטרקציות ועסקי מזון ובכך ננעלה סדרת המפגשים הנוכחית. בפגישה נכחו ראש המועצה חיים רוקח, מנכ"ל החכ"ל ליאור רוכמן, מנהלת אגף התיירות בחכ"ל לימור פורטל, צוות אגף התיירות גולן ובעלי עסקים בתחום. במפגש שמעו התיירנים סקירה על תכניות תיירותיות עתידיות, וכן העלו צרכים הן בתחום הפיתוח העסקי וחיבורים לאגף התיירות. לאור הדברים שעלו נעשתה חשיבה משותפת לדיוק המענים ודרכי העבודה, כך שהם יתרמו לחיזוק הקשר של בעלי האטרקציות ועסקי המזון למרחב העסקי בגולן.

מתרגלים בשגרה - מוכנים בחירום

מתרגלים בשגרה - מוכנים בחירום
צוותי החירום היישוביים בגולן (צח"י) מתַרגלים במהלך כל השנה תרחישים שונים. השנה הוחלט לשים דגש על היערכות לתרחיש של רעש אדמה. בשבוע הקודם, הצוותים השונים תרגלו התערבות ראשונית של סיוע אזרחי לאחר רעידת אדמה ומתן מענה לצרכים העולים כתוצאה מאירוע שכזה. תודה לצוותים השונים על המסירות וההירתמות לתרגול שיאפשר תפקוד יעיל וחשוב בחירום.

קפה עם חיים רוקח באל-רום

Photo: Julius Schorzman, Wikipedia
במסגרת מפגשי שיח פתוח עם ראש המועצה, נפגשו תושבי אל-רום ביום ראשון האחרון עם חיים רוקח במועדון היישוב. למפגש הגיעו עשרות משתתפים ששאלו, העלו נקודות ובקשות. ראש המועצה פתח בסקירה על יישום החלטת הממשלה ועל התכניות העתידיות, ובכללן אלה הקשורות לאל-רום. התושבים העלו מצדם סוגיות מטרידות כמו תגבור פינוי אשפה והגדלת פתרונות המִחזור. חלק ניכר מהערב עסק בתכנית התב"ע העתידית של הקיבוץ וכן נושא הקליטה. נושאים נוספים שעלו היו הרצון להמשיך ולפתח את פעילות בי"ס "ילקוט רועים", הסדרת צומת הכניסה לאל-רום ועוד. ראש המועצה הטה אוזן וענה לתושבים השונים. אומנם לא כל התשובות התקבלו, אולם הנוכחים הסכימו כי עצם השיח הפתוח והבלתי אמצעי הוא עניין חיובי המבטא רצון אמתי להקשיב ולסייע.
Photo: Julius Schorzman, Wikipedia

שומרים על אוטונומיות החינוך בגולן

שומרים על אוטונומיות החינוך בגולן
בתחילת השבוע התפרסמה עצומה מטעמם של מספר ראשי רשויות במחאה על הכוונה למנות את ח"כ אבי מעוז כאחראי על תכניות לימודיות חיצוניות במערכת החינוך. על אף שרוב ראשי הרשויות בחרו שלא לחתום או להגיב לעצומה (רק כרבע מכלל ראשי הרשויות חתומים עליה), היא הצליחה לעורר סערה ושיח לא סביר בהתחשב בעובדה שהממשלה החדשה טרם הושבעה, לא נמסר על מינויים רשמיים או על שינויי מדיניות.
הגולן התאפיין מאז ומעולם באוכלוסייה מגוונת הכוללת קיבוצים, מושבים, יישובים קהילתיים, חילונים ודתיים, עולים וותיקים. רב-גוניות זו מעידה על יכולתה ורצונה של קהילת הגולן לקבל את כולם כשווים. הדבר בא לידי ביטוי גם בדמות מנהלות ומנהלי בתי הספר שלנו, המהווים מנהיגות ערכית וחינוכית הפועלת בעצמאות מלאה, עם אוטונומיה מוחלטת על התכניות החינוכיות אותן הם בוחרים לקיים בבית הספר.
ראש המועצה, חיים רוקח, הדגיש השבוע בשיחות שונות כי המועצה מעולם לא התערבה בתכנים שאושרו בידי מנהלי בתי הספר הגולן.
למידע נוסף על שומרים על אוטונומיות החינוך בגולן

הגולן על מפת הכדורשת הארצית!

הגולן על מפת הכדורשת הארצית!
בשבוע שעבר, יצאו שחקניות קבוצת "בנות הרמה" לייצג אותנו בתחרות המועציאדה הראשונה, שהתקיימה באילת. המועציאדה, שאורגנה בחסות עיריית אילת, המרכז לשלטון אזורי, משרד התרבות והספורט ואגודת "הפועל", נמשכה ארבעה ימים והתחרו בה נבחרות מ-21 מועצות אזוריות מרחבי הארץ בענפי הכדורשת, הכדורגל והכדורסל.
הקבוצה הגולנית סיימה במקום הרביעי בשלב הבתים הצמוד והעפילה לרבע הגמר, בו פגשה את מובילת הבית המקביל - המועצה האזורית מטה יהודה וגברה עליה, תוך הפגנת משחק קבוצתי, דינמי, עם הרבה מוטיבציה ונחישות. בחצי הגמר, גברו הגולניות על קבוצת מ.א אשכול, תוך שהן מפגינות חיבור קבוצתי וביצועים מעוררי התפעלות. במשחק הגמר, חיכתה לבנות קבוצת מ.א לכיש החזקה, מהליגה הלאומית, שסיימה את שלב הבתים ראשונה. במשחק הגמר, הרשימו "בנות הגולן" עם ביצועים ומהלכים ברמה גבוהה, תוך הפגנת רוח קבוצתית מגובשת, סוחפת ומלהיבה. הקבוצה זכתה לעידוד בלתי פוסק מהקהל ובכלל זה משחקניות הקבוצות האחרות, שלאורך ימי הטורניר נכבשו בקסם של שחקניות הגולן. המשחק המותח והצמוד הסתיים בתוצאה 1:2 לטובת מ.א. לכיש והוכרע על חודה של נקודה. קבוצת הגולן זכתה במקום השני והמכובד בטורניר והביאה הביתה גביע והישג מכובד. הקבוצה זכתה למחמאות רבות על רוח קבוצתית, רוח לחימה בלתי מתפשרת ומהלכים מרשימים.
למידע נוסף על הגולן על מפת הכדורשת הארצית!

חברים לתורה ולעבודה

חברים לתורה ולעבודה
במוצ"ש הקודם, עמדו במפקד אלפי חניכים נרגשים, שחלקם הצטרפו בפעם הראשונה ל"בני עקיבא" ואחרים "עלו שבט". שכבת ט' קיבלה את השם "קווה", שילווה אותם הלאה לכל חייהם, כל אימת שישאלו "מאיזה שבט אתה?".
שבת הארגון של תנועת בנ"ע מציינת את שיאו של החודש האחרון, בו המדריכים והחניכים עסקו ולמדו את הנושא השנתי שנבחר - "נפש יהודי הומיה". הפעילות נעשתה בתוך ומחוץ לקהילה, כשהצוותים כולם רתומים למיזמים קהילתיים, חזרות להצגות, יישומי נושא, צביעת קירות והכנת התערוכות.
בשבוע שלפני שבת הארגון, הגיעו לסניפי בנ"ע בגולן רכזי מחוז צפון, כשהם מלווים ביצחק כהן, רכז התנועה בגולן. לאורך החודש, ליוותה מחלקת הילדים והנוער גולן של המרכז הקהילתי את הקומונריות ואת הסניפים.
למידע נוסף על חברים לתורה ולעבודה

שינויים בהסדרי תנועה ותחב"צ בעקבות מרתון טבריה

צילום: רינה נגילה
לפני כשבועיים התייחסנו  למצוקת התושבים בעקבות חסימות כבישים, חוזרות ונשנות, לטובת תחרויות ספורט המתקיימות בחודשים נובמבר-דצמבר באזור. ביום שישי הקרוב, (9.12.22), שוב ייחסמו קטעים מכביש סובב כנרת, הפעם בשל מרתון טבריה הבין-לאומי.
חשוב לנו לחזור ולהדגיש כי כל האירועים הללו אינם בהחלטת או בשליטת המועצה ובכל פעם שמתרחש אירוע שכזה, המועצה פונה לכל גורם רלוונטי על מנת למזער את הפגיעה במרקם החיים. המועצה ערה לקשיים ותמשיך לפעול בשמכם, התושבים, בניסיון לקבל מענה ופתרונות.עד שנצליח להשפיע יותר על מקבלי ההחלטות, אנו מבקשים מהתושבים לנסוע בצורה בטוחה ולתכנן עצמם מראש.
נזכיר כי ביום שישי הקרוב (9.12), החל מהשעה 05:30 ועד לשעה 13:30, ייחסמו לתנועה לשני הכיוונים הכבישים הבאים: רחוב הגליל בטבריה, מגליל סנטר ועד לצומת צמח (כביש 90) וכן מצומת צמח עד לכניסה לקיבוץ עין גב (כביש 92).
למידע נוסף על שינויים בהסדרי תנועה ותחב"צ בעקבות מרתון טבריה

סדנאות וקבוצות בהובלת מרכז חוסן לקהל הרחב

סדנאות וקבוצות בהובלת מרכז חוסן לקהל הרחב
מרכז חוסן יוזם סדנאות וקבוצות מגוונות עם מנחים מקצועיים. בפרסום המצורף תוכלו למצוא סדנאות שנותנות מענה לצרכים שונים שעולים במהלך החיים, מילדות עד בגרות וזקנה.  מוזמנים לעיין ולבדוק האם אחת הסדנאות עשויה לתת מענה גם לכם.
 
מוזמנים ללחוץ כאן, להתרשם ולהרשם!

עדכון שבועי מהמרכז הקהילתי גולן

עדכון שבועי מהמרכז הקהילתי גולן
ההתרגשות בשיאה, ביום חמישי הבא תיפתח לראשונה בגולן תערוכת 'לגעת באור' במתחם צנובר. בתערוכה יציגו אומנים מרחבי הארץ מיצגים מופלאים ואינטראקטיביים הקשורים לאור. התערוכה תהיה פתוחה 8 ימים בלבד, ואם אתם בחנוכה בגולן ולא נוסעים רחוק, בואו לתערוכה.
אבל עוד לפני כן, בשבוע הקרוב מחכים לכם מגוון אירועים, כל הפרטים כאן >
https://bit.ly/news_081222