מוקד רפואי ביקור רופא מרחיב פעילות ושירותים

מוקד רפואי ביקור רופא מרחיב פעילות ושירותים


בשעה טובה הסתיים תהליך המכרז להפעלת מוקד רפואי בקצרין. חברת "ביקור רופא" תמשיך להפעיל למשך חמש שנים נוספות, את המוקד. התהליך של בנית וקיום המכרז היה ארוך ומורכב ונסמך
 
על מידע שנאסף מפעילות המוקד, צורכי ובקשות התושבים מחד והנחיות משרד הבריאות וקופות החולים, מאידך. בניית המכרז ארכה כמעט שנה ונעשתה בשיתוף פעולה של שתי המועצות-מועצה מקומית קצרין ומועצה אזורית גולן.

המוקד אינו רווחי בשל היקף פעילותו הנמוך בהשוואה למוקדים לרפואיים באזורים צפופים יותר. במטרה לאפשר טיפול רפואי דחוף, פעלו המועצות ליצר פעילות המבוססת על חלוקת עלות ההפעלה באופן שווה בין קופות החולים (1/3 עלות), משרד הבריאות (1/3 עלות) ושתי המועצות (1/3 עלות) במטרה לאפשר שירות רפואי בגולן.

על מנת לשפר את השרות הניתן הורחבו שעות פעילות המוקד, הצוות הורחב ויכלול רופא, אחות, טכנאי רנטגן, טכנאי אולטרסאונד. וכן אמצעי האבחון והטיפול תוגברו ויכללו רנטגן, אולטרסאונד, מוניטור עוברי וגיבוס קל במקום.
עד כה בסופי השבוע היה רופא רק בשישי בצהרים מהשעה 12:00 עד 17:00 ובשבת מהשעה 17:00 ועד חצות. כלומר לאורך השבת לא היה רופא וצוות מורחב במקום. המענה החדש נותן פתרון לסוגיה זו בשישי עד חצות ובשבת החל מ8:00 בבוקר ועד חצות.

ההחלטה לא להפעיל את המוקד לאחר חצות נסמכת על 2 הבטיים מרכזיים:
1.בעבר כאשר המוקד פעל בלילה היה במקום רק אח ולכן מקרי החירום הופנו לחדר מיון. כאשר מביטים על הנתונים היו מעט מאד פניות למוקד בלילה-בממוצע 4 פניות בחודש! חשוב לציין כי מנהל המרפאה הקודם היה מוכשר ברפואת חירום אך הדבר לא שינה את כמות הפניות לאחר חצות. לעומת זאת, מתועדות בעבר, פניות רבות במהלך השישי שבת ולכן חשוב היה לנו כי בסופי השבוע המוקד יפעל עם צוות מלא.
2.שינוי מדיניות משרד הבריאות. מדיניות התומכת בפניה לחדרי מיון בשעות אילו.

תוספת המוניטור העוברי כמו גם האולטרסאונד, יאפשרו לנשים הרות, מענה מהיר וקרוב במקרה הצורך ללא נסיעה מיותרת לבתי חולים.
שינוי השעות והתאמת הצוות היא פרי בדיקת צרכים וסיבות ההגעה (סטטיסטיקה שנאספו לאורך כל זמן הפעילות של המוקד) והתאמת השירותים שיינתנו, לצרכים אלו.

ימי ושעות הפעילות יהיו:
ראשון עד חמישי: 19:00 עד חצות עם צוות מלא רופא, אחות ורנטגן.
ימי שישי: 14:00 עד חצות עם צוות מלא רופא, אחות ורנטגן
ימי שבת: 8:00 עד חצות. במקום יהיה צוות מלא הכולל רופא, אחות ורנטגן.
המוקד הרפואי יעבוד עד חצות הלילה, לאחר מכן ייסגר. תושב הזקוק לטיפול ועזרה רפואית לאחר חצות עליו לפנות לפני לחדרי המיון או למד"א.
את התהליך המכרזי ניהלו שתי המועצות יחד-מועצה מקומית קצרין יחד עם מועצה אזורית גולן, ואף נושאות יחד בצורה שווה, בהשתתפות בעלות הפעלת המוקד! ויחד המועצות ממשיכות לקדם את רפואת החירום לטובת כלל התושבים. יחד מגיעים להישגים גדולים!