פיתוח חקלאי

פתיח אקדמיה
במסגרת תכנית הקליטה של המועצה לנחלות חקלאיות בגולן, מתבצעת השנה הכשרה של כ- 3500 דונם עבור נחלות חקלאיות ובימים אלה טרקטורים של קק"ל מבצעים הכשרות למספר יישובים אשר סיימו את ההליכים, קלטו משפחות חדשות לנחלות ולאחר הסדרת כלל האישורים החלו בהכשרת הקרקע.
ליישוב אליעד מוכשרים בימים אלה 380 דונם בין אליעד לאבני איתן, בנטור הסתיימה הכשרה של 550 דונם, ומתבצעת הכשרה של 200 דונם נוספים, בגמלא הוכשרו כ- 200 דונם בבטיחה (מול המחצבה), במרום גולן מתבצעת הכשרה של 450 דונם, ולנווה אטיב 250 דונם. בקרוב תחל הכשרה של 470 דונם למושב אודם. באלרום הסתיימה לפני כשבוע הכשרת שטח של מאה דונם והקיבוץ החל בנטיעת הכרם.
תפוחים
גיל סופר, מנהל הועדה החקלאית גולן במועצה: "אנו שמחים לראות שיישום תכנית הנחלות מתקדם בקצב מהיר יותר, השנה נסיים הכשרה של כ- 3500 דונם כאשר אנחנו כבר עובדים על הוצאת אישורים לתכנית העבודה לאביב 2017 הכשרות לעוד כ- 10000 דונם, המשקים הם הציר המרכזי בהנעת התהליך, לאחר השלמת הליך הקליטה לאגודות של משפחות צעירות, מרכזי המשקים בחרו קרקע מתוך מפת איתורי השטחים ועומלים על השגת כל האישורים הרלוונטיים על מנת שקק"ל יבצעו את ההכשרות עבור הישובים". אנשי קק"ל מסורים וחרוצים דוחפים את הפעילות בשטח וכרגע למעלה מ10 צוותים עובדים עם כלים כבדים להכשרת השטח".
 
במקביל להכשרת הקרקע מתבצעת חשיבה ועבודה על השלב הבא – מה נוטעים בקרקע. מבחינת גיל סופר, זו העבודה המרכזית והחשובה. "התוכנית ממנפת את היכולת של חקלאי הגולן להגדיל את אמצעי היצור ומהווה מנוע כלכלי-חקלאי. במקביל להכשרות, מו"פ צפון וגופים נוספים עוסקים בפיתוח גידולים חדשים המותאמים לשטחים החדשים. השאלה הגדולה היא מה נכון לחקלאי לנטוע בקרקע? איזה גידולים יהיו רווחיים עבורו?