מגזין מדברים חינוך

מדברים חינוך – העיתון האלקטרוני של קהילת החינוך הגולנית

"זרימת המים והפריחות שבפתח מבשרות את התחדשות הטבע בגולן.
כמו הטבע, גם מערכת החינוך שלנו אינה שוקטת על שמריה וגם השנה מחדשת ומתחדשת בכל מוסדותיה..." במילים אלה נפתח גיליון נוסף של עלון אנשי החינוך בגולן- "מדברים חינוך", שהופץ בשבוע שעבר לצוותי החינוך בגולן.
בעיתון מקובצות כתבות, מבתי הספר היסודיים והתיכוניים, הפותחות צוהר לחלק מההתחדשויות הפדגוגיות והארגוניות המתרחשות במרחב הפדגוגי החינוכי הגולני. למידת עמיתים זו כוללת התייחסות למרחבי למידה חדשים, תהליכי חקר במקצועות לימוד שונים ומגוונים, העמקת תהליכי הבחירה, תהליכי הכלה, יצירות מקוריות ובעיקר תכניות הצומחות מהשטח אותם מובילים מנהלי בתי הספר והצוותים החינוכיים.
חלק ממטרות העלון הם לאפשר חשיבה משותפת וקשירת קשרים בין אנשי החינוך בגולן.
תודה לאנשי החינוך היוצרים ומחדשים במסירות, במקצועיות ובהתמדה. תודה למורים ולמנהלים ששיתפו. ותודה למוניקה פוליאק, מנהלת התקשוב על עריכת העיתון האלקטרוני.
 

כנס הצגת עבודות חקר מדעי גולן - קצרין

דר' ירון דגן
ביום ראשון התכנסו, במכללת אוהלו, נציגי תלמידי שכבה ו', מבתי הספר בקצרין ובגולן, הורים, מנהלים ומורים, מנהלי מחלקות החינוך וחוקרים מהמכון לחקר הגולן וגליליום לסיכום תהליך החקר שנערך בחודשים האחרונים בבתי הספר. תהליך החקר המדעי הוא פן נוסף בחדשנות הפדגוגית שבתי הספר שוקדים על הטמעתה, ויש לה חשיבות רבה בהבנת הדרך בה מדענים חוקרים תופעות ותהליכים בטבע.
כנס עבודות החקר של תלמידי בתי הספר היסודיים בגולן ובקצרין, המתקיים זו השנה החמישית, הוא חלק מתהליך אזורי המשותף לשתי המועצות. תהליך זה משקף את איגום הכוחות בגולן – פסג"ה, מכון שמיר, גליליום  והמועצות לטובת מערכת החינוך בקצרין ובגולן.
 
חגי סמט, מנהל מחלקת חינוך מוא"ז גולן אמר: "זוהי מסורת ההולכת ומתהווה בגולן של שותפות בין כלל בתי הספר לחשיבה משותפת על פדגוגיה מסוג אחר המכוונת ליצירת סביבות למידה חדשות - הרואה בכל הגולן מרחב לימודי, בשילוב חוקרים ומומחי תוכן לעבודה משותפת עם המורים להעמקת תהליך הלמידה".
 
יום הכנס הוא, עבורנו, יום חג  בשל העובדה שהוא מהווה תשתית להצגת תהליכי חקר של תלמידי כיתה ו' שהתנסו בביצוע תהליך שלם של חקר מדעי וכתיבת עבודות חקר. מר  צבי בודנהיימר, מנהל מחלקת חינוך מ.מ. קצרין "היריד מהווה אחד השיאים בתהליך החקר של התלמידים. תהליך המסייע בהטמעת המיומנויות המאה ה- 21. עוד ברצוני לציין שההשקעה של המורים והתוצרים מעידים על עליה באיכות העבודות".  
בחלקו הראשון של הכנס נחשפו התלמידים והוריהם לאחת  עשרה עבודות חקר מגוונות שהוצגו באמצעות פוסטרים מדעיים. מגוון עבודות החקר ותחומי החקר השונים מצביעים על שיתופי פעולה הנרקמים במרחב הגולני - בשיתוף היחידה הסביבתית, ערכו תלמדי בי"ס שורשים השואה בין שלושה בתי גידול לחים, ובבי"ס אביטל ערכו ניטור של מגוון ביולוגי באמצעות ספירת ציפורים. ובבית ספר דרכי נעם היה שיתוף פעולה עם חוקרות ממכון שמיר למחקר ומצוות גליליום שגם מעבירות לאורך השנה השתלמות למורי המדעים.
לאחר מכן התכנסו בכיתות וה"חוקרים הצעירים" הציגו את עבודות החקר בפני הוריהם ובפני חוקרות  מצוות גליליום שגם התייחסו לתהליך החקר שהוצג. בחלקו השני של המפגש  לקחו התלמידים חלק במופע מדעי של ה"פרופסור המפוזר" שהציג בדרכו המיוחדת עקרונות מדעיים שונים.
 
זו הזדמנות להודות לכל מנהלי בתיה"ס על שיתוף הפעולה והתמיכה, למורים למדע וטכנולוגיה על עבודתכם החשובה והמאומצת, לתלמידים על עבודותיכם היצירתיות. להורים שהגיעו  עם ילדיהם ולכל השותפים על תמיכתם בתהליך.
 

אפליקציה ל"נאמני ההסעות" בבית הספר "מצפה גולן"

חלוקת אייפדים
נושא הסעות התלמידים לבית הספר וממנו הוא חלק בלתי נפרד מסדר היום שלנו. נאמני ההסעות,  תלמידי כיתות ו'-ח' מכל יישובי בית הספר, עוסקים בפעילות הסברה בכיתות ובהסעות. כמו כן הם מהווים חוליה מקשרת בין בית הספר לתלמידים כאשר עולה צורך.
תלמיד כיתה ז' שחר ברמן ומנהלת התקשוב  מטעם מחלקת חינוך מוא"ז גולן מוניקה פוליאק, פיתחו והתקינו אפליקציה ידידותית המסייעת ל"נאמני ההסעות" לבצע את תפקידם. מטרת האפליקציה לקצר תהליכי תקשורת בצורה קלה ומהירה על מנת לתת מענה מיטבי לאירועים בזמני ההסעות.
אנו גאים בהזדמנות שניתנה לילדים לבחון צורך שעלה מהשטח, מהניסיון היומיומי – לחקור את הנושא לעמקו ולתת לו פתרון דיגיטלי, יצירתי בן ימינו.