חדשות היחידה החקלאית גולן

חדשות היחידה החקלאית גולן

שני פרוייקטים בעדכון: 
1. פרויקט הידרופוני
בשנה האחרונה נבחנים בחוות המחקר החקלאי מספר גידולים שונים בעלי היתכנות עסקית מוכחת, המושתתים על ניצול היתרון היחסי המאפיין את חקלאות רמת הגולן. כחלק משורת פרויקטים אלו, בימים אלו החלה לפעול חלקת מודל הידרופונית לגידול עלים ירוקים.
מהי הידרופוניקה?
הידרופוניקה היא דרך המאפשרת גידול שאינו באדמה, אילה בחומר אחר, התמוך בשורשי הצמח ומאפשר גידול יבולים ישירות במים עשירים בחומרים מזינים. ישנן גישות מרובות לתכנון מערכות הידרופוניות, אך המרכיבים העיקריים זהים. היתרון הקיים בגידול ללא אדמה, הינו באפשרות לייצר מזון בכל מקום, בכל עת, ולהפיק כמות יבול פר שטח, עם פחות משאבים. מערכות הידרופוניות צורכות פחות מים מגידול מסורתי, המבוסס באדמה, ומפחיתות בעשרות אחוזים את הצורך בשימוש בחומרי הדברה. מסתמן כי השוני במאפייני המים הקיימים ברמת הגולן ושונים מהמים המותפלים, הקיימים ברוב הארץ, מטיבים באופן ניכר עם הגידול. בנוסף מרכיב האקלים, המתאפיין בהפרש טמפרטורות ניכר, בין היום ללילה, מאפשר ריבוי מחזורי גידול בעונה החמה. במהלך שנת 2023 יוזמנו חקלאי הגולן להתרשמות מהמערכת והצגת פרוטוקול גידול ותוכנית עסקית, אשר נבחנה בחוות אבני איתן.
2.    סיום קורס מנהלים עסקיים בהתיישבות הכפרית
אחד מיעדי היחידה לחקלאות וחדשנות גולן, הוא להצמיח ולגדל את שדרת הניהול החקלאית ברמה הגולנית. על מנת לעמוד ביעד זה בחרנו להעשיר את המעוניינים בקורסים והשתלמויות. ביום רביעי האחרון, ה-13.7.2022, הסתיים מחזור ראשון של קורס מנהלים עסקיים בהתיישבות הכפרית, בשיתוף פעולה עם תנועת המושבים. הקורס התקיים במכון שמיר למחקר, בקצרין. ברכות למסיימים!