מי אחראי על חסימות הכבישים באירוע ספורט באזורנו?

מי אחראי על חסימות הכבישים באירוע ספורט באזורנו?

אדם/ארגון המעוניין לקיים אירוע שדורש סגירת כביש פונה למשטרת ישראל. המשטרה היא הגוף האחראי לתת אישור לסגירת כבישים ואף אחראית על ההחלטה אם לקיים חסימה נושמת ומעקפי תנועה. לצערנו, כאשר מדובר באירועים במרחב הגולני, ולעתים גם במועצות השכנות, משטרת ישראל אינה משתפת את המועצה בהחלטות. יתרה מכך, אין מענה או התייחסות לבקשות/דרישות שאנו מעלים בנושא, כגון מתן מעבר מעת לעת לכלי רכב במתכונת "חסימה נושמת", או חסימות חלקיות באמצעות סגירה רק של נתיב תנועה בכיוון אחד, דבר שיאפשר הכוונת התנועה לסירוגין על הנתיב שנותר פתוח.
קיימים פתרונות שונים, אך לאחרונה, המשטרה מסרבת לקבלם ומסרבת לשתף אותנו בהתארגנות המוקדמת. כך יוצא שבחודשים נובמבר-דצמבר, בהם נערכים אירועי ספורט רבים באזור סובב כנרת, אנו מוצאים עצמנו ברצף של חסימות כבישים שאינן בהחלטת או בשליטת המועצה. בכל פעם שמתרחש אירוע שכזה, המועצה פונה לכל גורם רלוונטי על מנת למזער את הפגיעה במרקם החיים. כך עשינו גם בנוגע לתחרות האיירונמן, שתתקיים בסופ"ש זה. המועצה פנתה לגורמי המשטרה בשטח ועד למפקד המחוז. בכל השיחות, הבענו התנגדות מוחלטת לסגירת הכבישים לאורך היום כולו, זאת לאור הפגיעה החמורה במרקם החיים הבסיסי של היישובים והתושבים. לצערנו, גם הפעם, ללא הועיל.
בשלב מסוים, עלתה על השולחן האפשרות לעתור לבית המשפט, אולם חוות הדעת שהתקבלה אמרה כי לעתירה שכזו אין הרבה סיכויים להתקבל. המורכבות נובעת, בין היתר, מן העובדה שבארגון אירועים שכאלה מעורבים בדרך כלל כמה משרדים ממשלתיים כגון: חוץ, תיירות, נגב גליל, תרבות וספורט ועוד. בחלק מהמקרים, ישנם גם גורמים בין-לאומיים שמעורבים בארגון או מתן חסות. כל אלו מקשים מאוד על היכולת של המועצה להשפיע על הנחיות המשטרה. עם כל זה, חשוב להדגיש כי אנו ערים ומודעים לקשיים ונמשיך לפעול בשמכם, התושבים, בניסיון לקבל מענה ופתרונות.
בנוגע לאירוע האיירונמן, ראש המועצה פנה לאג"מ מבצעים בצה"ל וביקש לשחרר את חיילי הגולן כבר ביום חמישי, על מנת שיוכלו להגיע לביתם בבטחה וללא עיכובים. במקביל, נעשתה פנייה למשרד החינוך להוציא הנחייה דומה לפנימיות לשחרר את התלמידים ביום שלפני התחרות.
עד שנצליח להשפיע יותר על מקבלי ההחלטות, אנו מבקשים מהתושבים לנסוע בצורה בטוחה ולתכנן עצמם מראש. ביום שישי הקרוב (25.11) ניתן יהיה לצאת מהגולן לכיוון דרום דרך כביש חמת גדר וכביש המטעים של קיבוץ מסדה. תושבים המעוניינים לנסוע צפונה, מתבקשים לעשות זאת באמצעות כביש 91 וצומת מחניים.
בשולי הדברים, נזכיר שוב כי תחום תשתיות הכבישים נמצא באחריות בלעדית של חברת "נתיבי ישראל" והיא הכתובת לכל עניין ודבר; מפנצ'ר שנוצר כתוצאה מבור בכביש, שוליים רעועים ועד לדרישה להקמת מעגלי תנועה חדשים. המועצה עובדת לאורך השנה יחד עם "נתיבי ישראל" בכדי לייצר תכניות עבודה, תיקונים נדרשים, ריבודים ועוד ואנו עוקבים אחר הביצוע.