אתרי תיירות

פארק עורבים

פארק
האתר המקסים, שנמצא סמוך למתחם וואסט, עובר מתיחת פנים ועבודות הפיתוח  של שלב א' בפארק הסתיימו. במסגרתן, בוצעו מגרש חנייה, הנגשה לנכים, מערכות שבילים ומדרכות ואזורי פיקניק. בשלב ב', יטפל אגף הנדסה במתחם המים באזור חאן האמיר, מערכות מים ששימשו בעבר כבריכות איגום.

דיר עזיז - קשת

דיר עזיז - קשת
מועצה אזורית גולן מבצעת בימים אלה את עבודות הפיתוח של אתר דיר עזיז, ובמסגרתן הוקמה השבוע באמצעות רשות העתיקות קשת יפהפיה במתחם בית הכנסת העתיק דיר עזיז. הקשת הוקמה במלואה מאבנים מקוריות, לאחר שקרסה ברעידת אדמה שאירעה בשנת 551 לסה"נ. אורן זינגבוים, מנהל מרחב גולן ברשות העתיקות מספר: " במהלך עבודות השיקום והפיתוח נבנתה מחדש קשת על ידי צוות ממנהל שימור ברשות העתיקות. השבוע סיימנו להרים ולהקים את הקשת שקרסה ברעידת אדמה. הקשת הוקמה מאבנים שנפלו מהמפולת ונמצאו בחפירה הארכיאולוגית שבוצעה שנה שעברה במבואה המזרחית של בית הכנסת. מדובר באחת משתיים או שלוש קשתות שהיו בכניסה לבית הכנסת.העבודות עכשיו מתמקדות בפנים בית הכנסת, באלמנטים של בטיחות למבקר והצללה. מה שעוד יבוצע בזמן הקרוב הוא תכנון לתצוגה ארכיאולוגית – מהמוצגים שיש באתר וחלק ממוזיאון העתיקות בקצרין. לפני שלושה שבועות החזרנו ממוזיאון הכט בחיפה חלקים של הכתובת שנמצאה באתר, אחרי ארבע שנים שהוצגה במוזיאון, ובקרוב נציג אותה באתר. זו כתובת ההקדשה של היכלית ארון הקודש. מופיע בה השם יהודה והשנים למניין חורבן הבית כנראה".

בית הכנסת הקדום - עין קשתות

עין קשתות
בית כנסת קדום, מהמפוארים שהתגלו בארץ, אשר חרב ברעידת אדמה בשנת 749 לספירה. בית הכנסת ממוקם בחלקו הדרום מערבי של הגולן, על מצוק הצופה אל ואדי סמק.
עין קשתות הוא בית הכנסת העתיק היחיד בעולם אשר קומם מחדש, בטכנולוגיה חדשה, אבן על אבן, כולו אבנים מקוריות שנשתמרו ולא נבזזו לאורך השנים וזאת בזכות מיקומו הרחוק מכל מקום יישוב וקשיי הגישה שהיו אליו.
ביקור באתר הוא הצצה נדירה אל חיי הקהילה היהודית בתקופת התלמוד והמשנה, מסע אל העבר, אל תקופת ההתיישבות היהודית העתיקה בגולן, המסופר בעזרת אבנים מהמאה השישית לספירה.
למידע נוסף

טיילות ושבילי אופניים בגולן

שביל
35 ק"מ של טיילת ושביל אופניים סללה מועצה אזורית גולן בשנים האחרונות על מנת לחבר בין יישובי דרום הגולן. הטיילת עוברת בחלקה גם מעל מצוקי הכנרת, מאפשרת גישה להולכים ולרוכבי האופניים לאתרים תיירותיים כמו נחל אל על, המפל הלבן והמפל השחור, עין פיק, טיילת מצוקי האון, אמפי גולן ומאגר בני ישראל. רצף השבילים עובר מרמת מגשימים, דרך חיספין, נוב, אבנ"י אית"ן, אליעד, בני יהודה, נאות גולן ואפיק. מקטע נוסף עובר מעין פיק לכפר חרוב, ומתחבר לטיילת מבוא חמה. ומקטע נוסף באורך חמישה ק"מ מחיספין לנטור.
ביישוב חד נס נסללה הטיילת הנופית שאורכה כ 8 ק"מ וצופה על נוף מרהיב של הכנרת והרי הגליל. הטיילת תשמש את תושבי חד נס והמטיילים הרבים שנופשים בצימרים ביישוב.
גם בצפון הגולן מתכננים את שבילי האופניים והטיילות - בימים אלה, מתוכנן שביל אופניים מעלה חרמון, כיוזמה משותפת של המועצה המקומית מג'דל שאמס והמועצה האזורית גולן. השביל ישרת את תושבי המקום והתיירים הרבים הפוקדים את ציר העלייה לחרמון והצימרים באזור. השביל יעודד ויאפשר פעילות רכיבת אופניים והליכה לאורך הנופים המרהיבים של מורדות החרמון, הרי הגליל ועמק החולה. אורך הציר כשלושה ק"מ, חלקו עובר במתחם העירוני במג'דל שאמס ומשם ממשיך בשטח הפתוח, עד לכניסה לנמרוד ולנווה אטי"ב. הפיתוח יכלול נקודות עצירה ותצפית על הנוף. יוזמה זו היא חלק ממדיניות של שיתופי פעולה בין המועצה האזורית גולן לרשויות הדרוזיות ומתוך ראיית הגולן כחבל ארץ אחד.