הטקס ברמת טראמפ

27/06/2020

ראש הממשלה, בנימין נתניהו הכריז בנאומו: "איננו זרים בגולן, אנו נמצאים בגולן בזכות".
נשיא ארה"ב הודה לראש הממשלה ולישראל על הקמת רמת טראמפ: "תודה למדינת ישראל על הכבוד גדול"

 

 
 
ביום ראשון, 16.6 התקיימה בגולן ישיבת ממשלה חגיגית, הגולן לבש חג כשלשטח היישוב החדש הגיעו ראש הממשלה, שגריר ארה"ב, שרי הממשלה ראשי הרשויות השכנות, נציגי המליאה ומוזמנים מכובדים רבים. לישיבה הצטרפו שגריר ארה"ב בישראל, דיוויד פרידמן וראש המועצה חיים רוקח.
ראש הממשלה פתח את ישיבת הממשלה בדברי ברכה, אחריו דיבר השגריר וראש המועצה חיים רוקח. ראש המועצה פתח בדברי ברכה לראש הממשלה על החלטתו להשקיע בגולן עם הקמת היישוב החדש. ואמר שלאחר 52 שנים של המתנה ההכרה בגולן והקמת היישוב החדש אלו מאורעות היסטוריים שמקדמים את הגולן לפיתוח והישגים שלא היו לפני כן, ראש המועצה ציין את ייחודיות הגולן, את היותנו שמורת טבע של ישראל, בזכות האנשים, הקהילות, האוויר והאווירה.
חיים רוקח, הציג את החזון והיעד שהציב להכפלת תושבי הגולן בעשור, תוך שמירה על עקרונות חזון הגולן וביקש מראש הממשלה ומהשרים להירתם לפיתוח הגולן ולהשקיע משאבים לפיצוח האתגרים שעומדים בפנינו בנושאי: תעסוקה, חינוך, חקלאות, תיירות, תשתיות, דבר תלוי בדבר והתוכנית צריכה להירקם יחד.
כמו כן, ציין לשבח בהתפעלות את מהירות קידום התהליך מול משרדי הממשלה. מחג הפורים שבו הכריז נשיא ארה"ב על הכרתו בגולן בריבונות ישראלית ולאחר מכן, ביקור רוה"מ בחוה"מ פסח והכרזתו על הקמת היישוב החדש ועד קידום התהליך למימוש התוכניות במהירות וביעילות. חיים רוקח הודה למנכ"ל הממשלה החדש מר רונן פרץ על ליווי התהליך במקצועיות וברגישות.
לאחר מכן, התקיים טקס חגיגי להסרת הלוט משלט היישוב החדש ונחשף שם היישוב "רמת טראמפ". ההדים התקשורתיים סביב הטקס היו רבים וחוצי יבשות. כ 100 כלי תקשורת מרחבי העולם סיקרו את הטקס.
נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, הגיב על הטקס שנערך בגולן וכתב בחשבון הטוויטר שלו: "תודה לך ראש הממשלה נתניהו, ותודה למדינת ישראל על הכבוד הגדול".
טראמפ צירף לדבריו את ציוץ הטוויטר של שגריר ארצות הברית בישראל, דייוויד פרידמן, שכתב: "יום גדול בגולן. לראש הממשלה נתניהו ולי היה הכבוד להקדיש את 'רמת טראמפ' – הפעם הראשונה שישראל מקדישה יישוב לכבודו של נשיא מכהן מאז הארי טרומן (1949). יום הולדת שמח, אדוני הנשיא".
"זהו רגע חגיגי שייזכר לדורות כציון דרך בתולדות רמת הגולן", אמר נתניהו בנאומו בטקס. "עברו הרבה שנים מאז שקם יישוב חדש בגולן, היום זה קורה: אנחנו עושים צעד חשוב לקראת עלייתו על הקרקע של היישוב ''רמת טראמפ'. הוא נושא בגאון את שמו של ידיד גדול מאוד של מדינת ישראל, ואני גם גאה מאוד לומר: ידיד גדול שלי – נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ. הנשיא טראמפ הוא ידיד גדול מאוד של מדינתנו. מנהיג שעשה דברים שלא נעשו קודם לכן והיו צריכים להיעשות, בתוקף הצדק והאמת".
"הגולן היה ויהיה חלק בלתי נפרד מארצנו וממדינתנו. הגולן הוא ישראלי", הדגיש נתניהו. "חשוב לחדד את הנקודה הזאת שוב ושוב: איננו זרים בגולן. אנו נמצאים בגולן בזכות. בזכות שורשי עמנו שנעוצים באדמת הגולן זה אלפי שנים. אתם מכירים את זה היטב, עשרות בתי הכנסת העתיקים שפזורים ברחבי הגולן מלמדים על החיים היהודיים התוססים שהתקיימו כאן באזור, בימי המשנה והתלמוד".

 
 

"אבל יש עוד סיבה שבגללה הגולן שלנו בזכות: הגולן חזר לידינו במלחמת מגן שאין מוצדקת ממנה. מלחמה שבה לוחמינו האמיצים והמופלאים שחררו נחלת אבות זו לפני 52 שנים. הרי מה היה כאן, כשלא אנחנו שלטנו פה? תוקפנות סורית בלתי פוסקת נגדנו. במלחמת העצמאות הסורים גלשו מן המצוקים מטה. הם נהדפו ממש למטה. אחרי 1948 הם הפכו את רכסי הגולן ליעד צבאי מבוצר. הם בנו בונקרים, עמדות נשק, מהם המטירו אש בלתי פוסקת על היישובים שלנו למטה. הם גם פעלו להטות את מקורות הירדן. כל זה השתנה באבחה במלחמת ששת הימים, במהלכה שוחרר הגולן בגבורת לוחמינו. ושוב, במלחמת יום הכיפורים, כשחיילינו ומפקדינו הגנו על הגולן בהקרבה עילאית".
"כולנו יודעים מה מתרחש בעשור האחרון כאן מעבר לגבול", ציין ראש הממשלה והוסיף. "איננו מושיטים את צווארנו לשחיטה בפני מבקשי נפשנו – ההיפך הגמור. פעם אחר פעם אנו מוציאים מידם את המאכלת".
"החלטת הנשיא טראמפ להכיר בריבונות ישראל על הגולן היא פרי הבנה מפוכחת שמדובר במציאות בלתי הפיכה. הנשיא טראמפ מוכיח שוב ושוב את המחויבות האיתנה שלו לביטחוננו ולעתידנו. במשך 52 שנים סירבו מנהיגי העולם להכיר בעובדה ההיסטורית והמדינית הפשוטה הזו – הגולן צריך להישאר בידי ישראל כחלק ממדינת ישראל. עד שבא הנשיא טראמפ ואמר את המובן מאליו", הוסיף ראש הממשלה.
כזכור, בטקס שנערך בבית הלבן בסוף חודש מרץ בנוכחות נתניהו, חתם טראמפ על הצו הנשיאותי המכיר בריבונות ישראל על הגולן. טראמפ אמר כי צעד זה היה צריך להיעשות "לפני עשורים רבים". לדבריו, "ישראל השתלטה על הגולן ב-1967 כדי להגן על ביטחונה מפני איומים חיצוניים. היום, בשל הפעילות האגרסיבית של איראן וכוחות טרוריסטיים בדרום סוריה – ביניהם חיזבאללה – הגולן מהווה שטח פוטנציאלי לפתיחה במתקפות אלימות נגד ישראל. כל הסכם שלום עתידי יהיה חייב לכלול את צורכי הביטחון של ישראל להגן על עצמה מפני סוריה, איראן ואיומים אזוריים אחרים".
טנא מכובד תוצרת מקומית הוענק כשי לרוה"מ בנימין נתניהו ולשגריר ארה"ב, דיויד פרידמן. במחווה לקחו חלק חברות מקומיות, כמו: יקבי רמת הגולן, דה קרינה, יקב הר אודם, פירות בראשית ומטע קטיף עצמי אודם.
ראש המועצה חיים רוקח העניק לרוה"מ ולשגריר תבליט העתק מבית הכנסת העתיק עין קשתות, אות ועדות להתיישבות יהודית עתיקה ומפוארת בגולן שעכשיו מתחדשת ומתפתחת ובירך מעל במת הטקס בהתרגשות "שהחיינו וקיימנו והגיענו לזמן הזה".

 

 

לפני כחודש הגיעה אלינו ברכה נוספת כשהתבשרנו שנשיא ארה"ב, דונאלד טראמפ, לאחר המתנה של למעלה מיובל, הכריז על הכרה בגולן בריבונות ישראלית. זו הזדמנות היסטורית והישג גדול מימדים.

על אף שביום-יום אין לזה משמעות על חיי התושבים, אנחנו נפעל לנתב את זה לגיוס משאבים לפיתוח הגולן. בימים אלו אנו פועלים למינוף ההזדמנויות שנפתחו לגולן. ההכרזה העלתה את הגולן לשיח ציבורי שמעורר את העולם להתעניין בנו.הזדמנות זו תהיה מקפצה אדירה בפיתוח הגולן עד הגעה ליעד של הכפלת הגולן בעשור, תוך שימור ערכי העל של האזור.ברור שמאורע זה יצריך מהממשלה להכיר בתנופת ההתפתחות ולספק לגולן תשתיות מותאמות שמתבקש שיעברו בהחלטת ממשלה.תחום נוסף משמעותי שנפעל לפתח בעקבות ההכרזה, הוא הגעת יזמים מהעולם שמביעים עניין ביזמויות מתחומים שונים בגולן. כגון: חקלאות, תיירות, בינוי וכו'...כמו כן ההכרה האמריקאית מאפשרת לנו להיכנס לראשונה לתחום הפילנתרופיה ולגרום למשקיעים ותורמים אמריקאים להשקיע בחבל ארץ ייחודי זה ולזהות את הפוטנציאל האדיר שחבוי כאן כל אחד לפי תחומי העניין שלו.לצורך היכרותי עם תחום זה שחדש גם עבורי, הוקם צוות קשרי חוץ שנמצא כרגע בשלבי היגוי ובקרוב הצוות יגדל ויעבור לביצוע ופרקטיקות. אני מזמין מי מכם שמכיר את התחום ומעוניין לתרום מהידע למען פיתוח הגולן להצטרף לצוות שיהיה מורכב מנציגי תושבים, נציגי מליאה ועובדי מועצה.כמו כן, ב 10/6, ז' סיוון (אסרו חג שבועות), יתקיים אירוע גדול לציון הכרת ארה"ב בגולן ולציון יום שחרור הגולן. עקבו אחרי הפרסומים ובואו לחגוג את הגולן.