"עין קשתות" - היסטוריה מוחשית

אתר המורשת הלאומי "עין קשתות" נפתח לקהל בחוה"מ סוכות. אם יש מקום בו ניתן ממש למשש את ההיסטוריה - זה המקום. חוויה עוצרת נשימה
 
פסיפס לדורות
אחד האתרים המיוחדים והיפים ביותר בארץ, אם לא בעולם כולו, אתר המורשת הלאומי עין קשתות, על גולת הכותרת שבו - בית הכנסת העתיק שקומם מחדש, נפתח באופן רשמי לקהל לפני שבועות מספר, בחול המועד סוכות.
אחרי 15 שנים של חפירה, קימום ופיתוח, ניתן לחוש ולהכיר את ההיסטוריה היהודית מתקופת המשנה והתלמוד במלוא עוצמתה. המבקרים במקום מוזמנים לצאת למסע אל העבר, המסופר באמצעות אבנים מהמאה השישית לספירה.
רבות סופר ודובר על קימום ושיחזור האתר, בתהליך המדהים שהתבצע בעזרת טכנולוגיה חדשנית ובלעדית. הפעם אנחנו רוצים להכניס אתכם קצת יותר לעומק החוויה בעת הביקור באתר.
כאשר מגיעים אל החניון, גדולתו של האתר אינה נחשפת לעין. מבנה הכניסה נבנה עם קו הרכס, על מנת שלא לפגוע בקו הנוף. מרגע הכניסה למבנה, מתחילה לחלחל ההבנה שמדובר במקום יוצא דופן, עם הנוף עוצר הנשימה של הכנרת ונחל סמך, מהחלון הפנורמי שמקבל את פניך בכניסה.
לאחר שהמבקר יסדיר את התשלום, ישתה קפה במזנון וכמובן, יתרענן לרגע בשירותים המסודרים והנקיים, הוא ייכנס ויצפה בסרט קצר, המספר על תהליך קימום בית הכנסת, ההיסטוריה של הכפר וחיי התושבים בו, בתקופת המשנה והתלמוד.

מסע בזמן

עין קשתות
הסיור הרגלי מתחיל מיד בתום הסרט. הליכה נינוחה על שביל סלול עם מדרגות אבן בזלת ונקודות עצירה (חלקן מוצלות), בהן ניתן לקרוא בשילוט הסברים על הנוף הנשקף, מפעל התעשייה במעיין וחיי הכפר. העצירה המשמעותית הראשונה במסלול היא במעיין. שתיים מהקשתות המרשימות שוקמו במלואן והקשת השלישית משוחזרת בחלקה.
במתחם המעיין, פכפוך המים מרענן ומרגיע. ממש ניתן לחזות בתושבים עובדים ומעבדים בדים במים הצלולים. מומלץ לעצור למנוחה קלה, יש צל בשפע וספסלים נוחים.
מהמעיין, ממשיכים בשביל הצופה ממערב על ערוץ נחל סמך. באזור זה, עובר שביל הגולן, ליד הגשר הסורי המפורסם. מימין לשביל, בתי הכפר שחלקם עומדים על תלם, עדות לכפר הסורי שהיה כאן עד 1967.
השביל מתפתל ועולה ולפנינו מבנה בית הכנסת המרשים, העומד למלוא קומתו הראשונה. כשנכנסים, מתגלה ההיכלית המפוארת של ארון הקודש, המעוטרת במוטיבים מבית המקדש - מנורה, גפן, שופר ולולב. תחושת קדושה עוטפת את כל מי שנכנס לבית הכנסת וניתן להרגיש כמעט כאילו נמצאים בבית הכנסת בימים בהם הוא שימש את הקהילה. חוויה עוצרת נשימה.
בסיום הביקור בבית הכנסת, עולים מעלה עם השביל, בחזרה אל מבנה המבואה. בית הכנסת נשקף מאחור וכן המעיין והקשתות. המבקרים בעין קשתות עוברים מסע בזמן, לומדים ומגלים טפח חשוב בהיסטוריה היהודית ונחשפים לעדות לקשר העמוק שלנו לחבל ארץ זה.
 
בעתיד, ישולבו בביקור באתר משקפות של מציאות מדומה, שיאפשרו למבקרים חשיפה מקרוב אל החיים בכפר היהודי, במעיין ובבית הכנסת. בימים אלה, עומלים על פיתוח המוצר ומקווים שייכנס לפעולה במהרה, במהלך שנת 2019.

נגישות

הושקעה מחשבה רבה בנגישות של המקום. למבואת הכניסה, ישנה מעלית מסודרת שמאפשרת הגעה לצפייה בסרט וכן שירותי נכים מאובזרים ומרווחים. לאחר הצפייה בסרט, חוזרים לרכב במעלית ונוסעים בכביש סלול אל חנייה ליד בית הכנסת ומשם, יש שביל סלול עד למעיין.
 
מוזמנים לבקר באתר בכל יום. שעות הפתיחה בחורף (דצמבר-פברואר): א'-ה'
09:00-16:00, ו' וערבי חג 09:00-14:00, שבת 09:00-16:00 (כניסה אחרונה שעה לפני סגירה). עלות כניסה: 23 ש"ח למבוגר ו-15 ש"ח לילד (מגיל 5), גמלאי, חייל וסטודנט (מחירי הרצה). תושבי הגולן - כניסה ללא עלות בהצגת תעודת זהות.