קשר רב דורי

על התוכנית

רב דורי

דר' ציפי מרגלית
רכזת התוכנית "הקשר הרב דורי"
מחוז צפון

תכנית הקשר הרב דורי הינה תכנית ערכית חינוכית בה תלמידים ובני הדור השלישי לומדים יחדיו, מגשרים בין הדורות, חוקרים ומתעדים סיפורי חיים ומורשת, בשילוב הטכנולוגיה והסביבה המקוונת.
התכנית מופעלת על ידי משרד החינוך (מנהל מדע וטכנולוגיה והמזכירות הפדגוגית), המשרד לשוויון חברתי ובית התפוצות.
המפגשים מזמנים חוויית למידה הדדית ושיח פורה ומפרה, התורם להבנה טובה יותר של בן הדור האחר וליצירת שרשרת ערכית בחברה.
במהלך המפגשים התלמידים מלמדים את המבוגרים מיומנויות מחשב ואינטרנט והתלמידים נחשפים לסיפורי החיים, למורשת ולערכים של האזרחים הותיקים. יחדיו הם מתעדים את סיפורי המורשת, באמצעים טכנולוגיים.
בתום תהליך עולים הסיפורים למאגר סיפורי מורשת של בית התפוצות.


הקשר הרב דורי בבי"ס אביטל
הילה קודיש, מנהלת בי"ס
תכנית הקשר הרב דורי הינה תכנית ערכית חינוכית המגשרת בין שני דורות. בתכנית זו נפגשו התלמידים עם הסבים והסבתות או אזרחים ותיקים מהקהילה לתהליך של דיאלוג בין דורי וללמידה הדדית. התלמידים הנחו את המבוגרים במיומנויות מחשב בסיסיות, טכנולוגיה וגלישה ברשת. המבוגרים שיתפו את התלמידים בסיפורי החיים שלהם, ויחד, תוך תהליך למידת חקר, הם תיעדו את סיפורי המורשת, אשר עלו למאגר סיפורים לאומי של בית התפוצות. התכנית אפשרה לתלמיד להפוך ל"מורה" ולמנחה בתחום הטכנולוגי ולפתח כישורי הנחייה. במקביל, היא אפשרה למבוגרים לתרום מניסיון חייהם ולהעביר את המורשת וההון התרבותי לדור ההמשך. התכנית התקיימה במהלך כתיבת מעגל שלישי – משפחה מורחבת, סבא וסבתא במסגרת עבודת השורשים. צוות המחנכות, חגית , עינת ויפעת - הובילו הזדמנות ליצירת שיח בין דורי משותפת של הצעיר והאזרח הוותיק, סביב חקר מורשת והתעמקות בסיפורו של העם היהודי. כמו כן תיעוד העולם היהודי שהיה באמצעות סיפוריים אישיים, משפחתיים וקהילתיים והזנתם במאגר סיפורי מורשת באתר בית התפוצות.
מעל הכל המחנכות מחזקות ערכים חינוכיים מובילים באקלים בית הספר- סובלנות, הקשבה, נתינה ותרומה לזולת ולקהילה בדרך מעשית ורלוואנטית!