תירס

אמברוסיה
ניהול טבע בשנות האלפיים זה לא דבר פשוט בכלל. האוכלוסייה גדלה מאוד, הצרכים האנושיים גדלו איתה, כבישים ודרכי תחבורה התפתחו וכעת ניתן להגיע לכל פינה בעולם וגם להביא עמך חזרה מינים שונים ומשונים של בעלי חיים וצמחי בר, בכוונה או בשוגג. רשות הטבע והגנים הקימה צוות מיוחד שינסה לעמוד בפרץ המינים הפולשים, המאיימים על הטבע הארץ-ישראלי. רבים מכירים את מיני בעלי החיים הפולשים, העופות מיינה הודית ודררה, הנוטריה- מכרסם דרום אמריקאי שהתפשט בנחלי הצפון, המדוזה החוטית, עכבר הבית, צוצלות וצבגון אדום אוזן. מינים רבים של צמחים פולשים הגיעו לארץ בדרכים שונות והתאקלמו במדינה החמה והקטנה שלנו. חלקם כבר בני בית, כמו הצבר שהגיע ממקסיקו, אך יש מינים רבים שאיננו מעוניינים שיטעו שורשים בישראל, פשוט מכיוון שלאחר התפשטותם- לא יהיה מקום עוד למינים המקומיים והאהובים על כולנו.
מינים פולשים כמו אזדרכת, שיטה מכחילה וקיקיון נפוצים אצלנו בגולן. ההשפעה שלהם על הצומח והנוף הינה הרסנית, עד חשש כי בעוד כמה שנים אלו יהיו מיני הצומח היחידים שיצמחו בצפונה של המדינה, אם יישארו ללא מענה. המינים הפולשים מגיעים לארצנו עם אניות, משלוחי תערובת, תיקי מטיילים ודרכים עקלקלות אחרות. זרע אחד שמבסס עצמו באדמה, יתרבה ויפיץ את זרעיו לכל עבר. סוגי הצמחים העמידים הם הסוגים המדאיגים ביותר. צמחים ששורדים כריתה, שריפה וריסוסים הם צמחים שישתלטו ללא שום בעיה על מיני צמחים מקומיים, יתפסו להם את מקורות המים, האוויר, אור השמש ולמעשה- את מקומם בטבע.
המין הפולש החדש שמאיים על עתיד הצומח של הגולן הינו האמברוסיה . 3 מינים שונים של הסוג הזה, שמקורו בדרום ארצות הברית ומרכז אמריקה, התגלו לאחרונה בגולן ע"י פקחי רשות הטבע והגנים. מיד עם גילוי קיומה של האמברוסיה, הגיעו במהירות כל פקחי הגולן לאזור, יחד עם צוות המינים הפולשים ושני יועצים- האחד, ד"ר טוביה יעקובי¬, יועץ החקלאות של הצוות, וד"ר ז'אן מארק דופור-דרור, היועץ האקולוגי ומומחה עולמי לבעיית המינים הפולשים. ההנחה היא כי כל עוד לא יחוסל כל שריד של הצמח- תשתלט האמברוסיה על הטבע הגולני כולו. החדשות הטובות- המין הפולש התגלה בשלבי ההתפשטות הראשוניים, וכבר עכשיו מטופל ומנוטר. החדשות העוד יותר טובות- ברגע שכולנו כתושבי הגולן נפתח עיניים למינים שאינם מקומיים- נוכל להציל ביחד את הנוף האהוב שלנו.
האמברוסיה המכונסת התגלתה לראשונה בשנות ה90 המוקדמות באזור שכם והתפשטה במהירות מערבה לאזור עמק חפר, שם התבססה היטב ועברה לחוף הכרמל, בקעת הירדן וכעת אצלנו בגולן. יש לו גמישות אקולוגית ריבוי והפצה מהירים, גם דרך הרוח, צימוח מהיר ומערכת שורשים גדולה, כולל יכולת להתמודד עם תנאי גידול משתנים. הצמח עמיד בפני כריתה או שריפה. מהזרע הצמח מתפתח לקנה שורש ואז לאסופת שורשים, שמתפתחת לסבך של אמברוסיה. אין אפשרות לעקור, מכיוון שאסופת השורשים רוחשת מתחת לפני השטח. הזרעים של האמברוסיה דמויי קוצים, מה שגורם לחיות הבר העוברות בסביבתה להיות מפיצים יעילים המעבירים את הצמח למקומות רבים אחרים באזור.
מעבר לאסון האקולוגי, מביאה עמה האמברוסיה בשורה קשה לתושבים. כ-20 אחוז מהאוכלוסייה אלרגיים לצמח, דבר המתבטא בצריבה בעיניים ופגיעה בעור. בנוסף לנזקים שנסקרו פה, היא משתלטת על צידי דרכים, משנה את המאזן האקולוגי בבתי גידול לחים, פוגעת בפארקים וגינות ציבוריות וצומחת במהירות בשטחי גד"ש, מטעים ופרדסים. בעת גילוי אמברוסיה בשטח, יש לקרוא לפקחים שעוברים הכשרות תכופות בטיפול הנכון ביותר באותו מין פולש.
פקחי רשות הטבע והגנים בגולן וצוות המינים הפולשים של הרשות פועלים מזה שבועיים למיגור האמברוסיה. עזרת הקהילה הגולנית בתצפיות של הצמח תביא ללא ספק להצלחת המבצע ולכך שהטבע הגולני שלנו- יישאר גולני.
לכל היתקלות במין פולש, או חשש לכזה, מוזמנים לשלוח מייל ונשלח פקח לשטח: mh.golan@npa.org.il