התנדבות בקהילה

צוות מתנדבות
היחידה להתנדבות באגף פרט וקהילה היחידה להתנדבות באגף ייעוץ וטיפול מהווה מערכת מסייעת ומשלימה לצרכים הייחודיים של קהילת הגולן . היחידה עוסקת בתחומי התנדבות מגוונים ומתנדבי היחידה משולבים ופעילים בתחומיים רבים בחיינו הקהילתיים והחברתיים. קיימות תכניות התנדבות מגוונות כגון: סיוע לחולים, עזרה לימודית וחונכות אישית, התנדבויות עם נוער בסיכון, התנדבות עם אוכלוסיות בעלת צרכים מיוחדים, סיוע בהדרכה פיננסית, התנדבות עם קשישים , התנדבות מקצועית , עזרה למשפחות מעוטות יכולת, פעילות לפעוטות ולילדים והתנדבויות בהתאמה אישית.

תכניות התנדבות:

תכנית "חונכות אישית" חונכות אישית הינה ליווי של ילד/ה לאורך שנת הלימודים ע"י אדם הבוגר ממנו. החונכות מיועדת לילדים בגילאי 8 עד 18.המפגשים מתקיימים בבית הילד פעם בשבוע למשך שעתיים. הרוח המובילה את התכנית היא להפוך להיות מבוגר משמעותי עבור אותם ילדים זאת ע"י בניית יחסי אמון, חיזוק, תמיכה והעשרה.

תכנית "אם לאם"- תכנית זו מטרתה לעזור בהתמודדות של אימהות בחוויית ההורות והינה מיועדת לאימהות לילדים בגיל הרך או לאימהות לאחר לידה . תכנית זו מציעה מערך תמיכה הניתן ע"י מתנדבות התכנית – אימהות מנוסות אשר עברו קורס הכשרה שלאחריו הן מלוות אם באופן אישי בביתה פעם בשבוע למשך שעתיים. במסגרת התכנית מתאפשר מפגש משמעותי ומצמיח בין נשים שונות בקהילה שמוביל להעצמה הן של האימהות והן של המתנדבות.
פגישת מתנדבים
התנדבויות פרטניות- התנדבויות ב"תפירה אישית", על פי יכולת ורצון המתנדב למול צורך של מקבל הסיוע. לדוגמא: מתנדב אשר מסייע בלימודים בבית התלמיד, מתנדבת אשר מגיעה לביקור בית לצורך שיח ותמיכה בניצול שואה וכדומה.

חדש בגולן: האגודה למלחמה בסרטן - הקמת סניף בשיתוף עם היחידה לקידום בריאות ומועצה מ. קצרין. הסניף ייתן שירות ע"י מתנדבים בכמה מישורים: יצירת קשר טלפוני/מפגשים אישיים לתמיכה והעברת מידע, פעילות הסברתית, פעילויות שונות לתמיכה בחולים וכו'

תכנית "קורה בקפה" – "קורה בקפה" הינו מרכז נייד עבור נוער יישובי הגולן ומקום מפגש ייחודי לפעילות חברתית, סדנאות ושיחות אישיות "בגובה העיניים" עיקר ההתנדבות עוסקת ביצירת שיח לא פורמאלי עם בני הנוער על מנת ליצור מפגש משמעותי על מנת להקשיב, לתת מידע, לייעץ ולתמוך בכל השאלות והלבטים שמעסיקים בגיל ההתבגרות.

תכנית "רפואת שיניים לנזקקים" : היחידה להתנדבות, היחידה לקידום הבריאות וד"ר דני בר ממרפאת יונתן חברו יחד על מנת לאפשר טיפולי שיניים למבוגרים ולילדים אשר ידם אינה משגת. הטיפול ניתן על ידי ד"ר דני בר בהתנדבות.

מרכז גישור ודיאלוג קהילתי - מרכז הגישור בקהילה פועל למען יישוב סכסוכים ומחלוקות בהסכמה ונותן שירות לציבור באופן זמין ונגיש תוך דגש על התערבות מוקדמת ומניעה. השירות ניתן לציבור יחידים וקהילות. במקביל, פועל המרכז להטמעת הגישור כתרבות של שיח ויישוב סכסוכים.
צוות המרכז הינם מגשרים מתנדבים מתוך הקהילה מוסמכים בעלי הכשרה תיאורית ומעשית.

מועדון גיל הזהב- מועדון הפועל למען תושבי גיל הזהב וממוקם בבני יהודה. המתנדבים מסייעים לצוות המקצועי בפעילות השוטפת וכן מלווים ותומכים בחברי המועדון באופן אישי /קבוצתי כל אחד לפי תחומו וכוחו.

התנדבות מקצועית – מתנדבים אשר פועלים במסגרת עיסוקם ומסייעים בהתנדבות באופן חד פעמי או לאורך זמן. כגון: מדריך טיולים אשר מקיים סיורי טיול בהתנדבות או צלם סטילס שמוכן לצלם בהתנדבות לצורך אירוע של משפחה נזקקת.

מועדונית צמי"ד - מועדון זה מוצע כשירות למשפחות לילדים בעלי צרכים מיוחדים. המועדון פועל אחת לשבוע במטרה להעשיר את שעות הפנאי וליצור פעילות חברתית עבור ילדים עם צרכים מיוחדים. המתנדבים במועדון מליווים את הילדים באופן אישי/ בתוך פעילות הקב'. בקיץ מתקיימת כייפת של שבועיים בסוף חודש אוגוסט בשת"פ עם מועצה מקומית קצרין.

סיירת ביצוע : מיצ"ר – מיט"ר

מתנדבי מכינת מיצ"ר ובעלי מקצוע בתחום הבנייה מקיימים פעילות התנדבותית שבמסגרתה הם מגיעים לעבודות שיפוצים ותיקונים בבתים של משפחות קשות יום. עבודות השיפוץ מתקיימות אחת לשבוע תוך עידוד המשפחה לשיתוף פעולה
אפיון עבודת הסיירת:

  1. צבע, תיקונים, תחזוקה של רהיטים ועבודות קידוח. לדוגמא: צביעת קירות ומשקופים, תיקון דלתות וידיות, חידוש ארונות וכו'.
  2. תיקוני חשמל קלים. לדוגמא, תיקון שקעים רופפים, התקנת מנורות.
  3. עבודות אינסטלציה: תיקון נזילות קלות
    ופתיחת סתימות . לדוגמא טיפול בניאגרה מטפטפת.
  4. עבודות גינה וטיפוח סביבה חיצונית. לדוגמא: גיזום עצים, ניקוש עשבים וכו'.

פרויקטים ייחודיים

מתנדבי סיירת הורים: סיירת ההורים היא קבוצה של הורים המתנדבים לסייר באזורי הבילוי של בני הנוער ביישובי הגולן והסביבה, במטרה לתרום בנוכחותם לצמצום ההתנהגויות הסיכוניות, לשמש אוזן קשבת לבני הנוער ולתת מענה לצרכים העולים מהשטח. הסיירת פועלת בעיקר בזמן חגים וחופשות.

"נקודה טובה"- הפרויקט מתקיים בחופשת הקיץ בחופי הכינרת, ומטרתו העיקרית לפרוס רשת תמיכה לבני נוער וצעירים הנמצאים בחופי הכינרת הרחק ממשפחותיהם. אנשי הצוות והמתנדבים נותנים תמיכה רגשית, אוזן קשבת, הסברה וכן התערבות ראשונית לבני נוער הנמצאים במצבי סיכון.

עסקים מתנדבים:
המפגש שבין העסקים מאפשר מתן מענה לאוכלוסיות הזקוקות לו ובכך לחזק אותם ואת הקהילה במקביל, המתנדבים (עובדי החברה/הארגון העסקי) זוכים להיות מעורבים בפעילות משמעותית שמתגמלת אותם ברמה הרגשית והחברתית, בצד חיזוק תחושת השייכות הארגונית.

"יום מעשים טובים"- במועצה האזורית גולן החזון הוא הפיכת יום זה למסורת אשר במהלכו יקודמו נושאים רבים כגון: טיפוח הישוב, חיזוק הקשר הבין דורי, עריכת פעילויות למען אוכלוסיות שונות, שיפור פני היישוב, טיפוח נוי, עריכת פרויקטים למען הישוב והסביבה וכו'.

"הגולן עם הגולן"- הגולן עם הגולן הוא מאגר של אנשי מקצוע המיועדים לסייע למכלול אוכלוסיה בשעת חירום בהתערבות מול תושבים. במבנה היערכות בחירום צוות משימה זה מיועד לפעול בהתנדבות בעת חירום כאשר כל מתנדב יפעל על פי תחום התמחותו, בעיקר בעזרה ראשונה נפשית לנפגעי הלם וחרדה.
צוות מתנדבים
"תנועת של"מ"- תנועה עממית להתנדבות. התנועה פועלת במסגרת התנועה למתנ"סים. מנהלת של"מ בגולן: תמי קבלו- 052-8805026.

במסגרת של"מ פועלות התכניות הבאות:
תכנית "אוזן קשבת"- תכנית ליצירת קשר עם מבוגרים במטרה לשמור על קשר ישיר ועקבי בין המבוגר אשר ל רוב נמצא בביתו לבין המתנדב. אשת הקשר: חוה קראין: 054-4658481
תכנית "זהב בגן"- תכנית ארצית להתנדבות גמלאים בגני ילדים, המתנדבים מעבירים תכנים בנושא בטיחות בדרכים כדרך חיים תוך פעילות בתחומים שונים. איש קשר: צצה לוין- 052-2255875

"פעמונים"- ארגון פעמונים מסייע בהתנהלות כלכלית מאוזנת ואחראית, באמצעות הדרכה וליווי מקצועי בתחום. התהליך נעשה ע"י ליווי אישי/העברת הרצאות וסדנאות לקהלים שונים. המתנדבים עוברים תכנית הכשרה והדרכה טרם ההתנדבות. אשת הקשר: נעמי לרך: 052-6124626

מרכז חלוקת חבילות מזון- המרכז מסייע למשפחות באזור דרום הגולן, החלוקה נעשית ע"י מתנדבים מהיישוב. איש הקשר: יעל גלמור 050-8610666

"מרכז סיוע לנפגעות מינית"- מרכז הסיוע ממוקם בקרית שמונה ומופעל בו קו חירום מאפשר פניה של נפגעות תקיפה מינית לקבלת סיוע. הסיוע הנו גמיש ומתאים עצמו לצרכי הפונה. עבודת הסיוע יכולה לבוא לידי ביטוי במספר משורים: קשר טלפוני, פגישה פנים אל פנים, ליווי למשטרה בהגשת תלונה, ליווי לבית המשפט בהליך הפלילי, הפנייה לגורמים מטפלים, ועוד. אומנם המרכז ממוקם בקרית שמונה אך ישנן מתנדבות נהדרות מהגולן. אשת הקשר: קרן שביט- 054-9805778

מתנדבי" יד שרה": יד שרה הינו מרכז הפועל להשאלת מכשור רפואי לסיוע באופן זמני/קבוע. מערך השירותים עונה על דרישותיה המשתנות של האוכלוסייה הרב גילאית. בגולן קיים סניף במרכז קהילתי בחיספין. אשת הקשר, תרצה שטיינמץ 054-6462339

הבריכה הטיפולית של נגה: מתנדבי הבריכה הטיפולית של נגה מסייעים לילדים עם צרכים מיוחדים בזמן שיעור במי הברכה. אל הבריכה מגיעים ילדים מהגנים הטיפוליים. כל גן מגיע למפגש שבועי של שעה בבריכת לפעילות קבוצתית במים. הבריכה הטיפולית ממוקמת במעלה גמלא והילווי של הילדים הינו מול המדריכה המקיימת את השיעור. אשת הקשר, נגה בן ענת 054-2474124

משרד הביטחון: מתנדבי אגף השיקום יוצרים קשר עם הורים שכולים, אלמנות, יתומים ונכי צה"ל. סיוע המתנדבים הוא חלק מהשירותים של אגף השיקום וכחלק מהקשר ארוך הטווח והרצוף עם המשפחות. תפקידם הוא לתמוך ולהקשיב, לשמש כמתווכים בין המשפחה לקהילה ולסייע בבעיות קונקרטיות. לפרטים ניתן לפנות: 03-6977441
במסגרת הפעילות ההתנדבותית ניתנת לך הזדמנות להתנדב בתחום הקרוב ללבך, ליכולתך ולניסיון שרכשת במהלך החיים. כל זאת למען הקהילה, אך גם בשבילך – כאשר אדם פעיל ומתנדב, הוא עובר התנסויות חדשות, חש סיפוק מהעשייה וחווה לימוד על האחר אך בעיקר על עצמו.
 
מוזמנים ליצור קשר עם יעל גלמור, מנהלת היחידה להתנדבות במועצה אזורית גולן: 050-8610666 מייל: Mitnadvim@megolan.org.il