התנדבות בקהילה

היחידה להתנדבות במחלקה לייעוץ וטיפול (מיט"ר) מהווה מערכת משלימה ומסייעת לאנשי המקצוע במחלקה ונותנת מענה לצרכים הייחודיים של קהילת הגולן. מתנדבי הגולן משולבים ופעילים בתחומים רבים בחיינו הקהילתיים והחברתיים. קיימות תכניות התנדבות מגוונות כגון: התנדבות עם אוכלוסיות בעלת צרכים מיוחדים, התנדבות עם קשישים, עזרה למשפחות מעוטות יכולת, פעילות לפעוטות ולילדים, התנדבויות עם נוער והתנדבויות בהתאמה אישית.
 
תכניות התנדבות
 
"חונכות אישית" - חונכות אישית הינה ליווי של ילד/ה לאורך שנת הלימודים ע"י אדם הבוגר ממנו. החונכות מיועדת לילדים בגילאי 8 עד 18. המפגשים מתקיימים בבית הילד אחת לשבוע במשך שעתיים. הרוח המובילה את התכנית היא להפוך להיות מבוגר משמעותי עבור אותם ילדים וזאת ע"י בניית יחסי אמון, חיזוק, תמיכה והעשרה.
 
"אם לאם"- מטרתה המרכזית של התכנית, היא עזרה בהתמודדות של אמהות בחוויית ההורות, כשקהל היעד הן אמהות לילדים בגיל הרך או אמהות לאחר לידה. תכנית זו מציעה מערך תמיכה הניתן ע"י מתנדבות התכנית – אמהות מנוסות אשר עברו קורס הכשרה שלאחריו, הן מלוות אם באופן אישי בביתה פעם בשבוע למשך שעתיים. במסגרת התכנית, מתאפשר מפגש משמעותי ומצמיח בין נשים שונות בקהילה שמוביל להעצמה הן של האימהות והן של המתנדבות.
חזון
 
התנדבויות פרטניות - התנדבויות ב"תפירה אישית", על פי יכולת ורצון המתנדב למול צורך של מקבל הסיוע. לדוגמא: מתנדב אשר מסייע בלימודים בבית התלמיד, מתנדבת אשר מגיעה לביקור בית לצורך שיח ותמיכה בניצול שואה וכדומה.
 
התנדבות מקצועית – מתנדבים אשר פועלים במסגרת עיסוקם בהתנדבות כגון: תכנית "רפואת שיניים לנזקקים": היחידה להתנדבות, היחידה לקידום הבריאות וד"ר דני בר ממרפאת יונתן חברו יחד על מנת לאפשר טיפולי שיניים למבוגרים ולילדים אשר ידם אינה משגת. הטיפול ניתן על ידי ד"ר דני בר בהתנדבות.
 
תכנית "קורה בקפה" "קורה בקפה" הינו מרכז נייד עבור נוער יישובי הגולן ומקום מפגש ייחודי לפעילות חברתית, סדנאות ושיחות אישיות "בגובה העיניים". ההתנדבות עוסקת ביצירת שיח לא פורמאלי עם בני הנוער על מנת ליצור מפגש משמעותי על מנת להקשיב, לתת מידע, לייעץ ולתמוך בכל השאלות והלבטים שמעסיקים בגיל ההתבגרות.
 
מרכז גישור ודיאלוג קהילתי- מרכז הגישור בקהילה פועל למען יישוב סכסוכים ומחלוקות בהסכמה ונותן שירות לציבור באופן זמין ונגיש תוך דגש על התערבות מוקדמת ומניעה. השירות ניתן לציבור יחידים וקהילות. במקביל, פועל המרכז להטמעת הגישור כתרבות של שיח ויישוב סכסוכים.
צוות המרכז מורכב מגשרים מתנדבים מתוך הקהילה מוסמכים בעלי הכשרה תיאורית ומעשית.
 
מועדון גיל הזהב- מועדון הפועל למען תושבי גיל הזהב וממוקם בבני יהודה. המתנדבים מסייעים לצוות המקצועי בפעילות השוטפת וכן מלווים ותומכים בחברי המועדון באופן אישי /קבוצתי כל אחד לפי תחומו וכוחו.
 
מועדונית צמי"ד - מועדון זה מוצע כשירות למשפחות לילדים בעלי צרכים מיוחדים. המועדון פועל אחת לשבוע במטרה להעשיר את שעות הפנאי וליצור פעילות חברתית עבור ילדים עם צרכים מיוחדים. המתנדבים במועדון מלווים את הילדים באופן אישי או בתוך פעילות הקבוצה. בקיץ מתקיימת כייפת של שבועיים בסוף חודש אוגוסט בשת"פ עם מועצה מקומית קצרין.
 
שאלון למתנדב
פגישת מתנדבים

פרויקטים ייחודיים

מתנדבי סיירת הורים - סיירת ההורים היא קבוצה של הורים המתנדבים לסיר באזורי הבילוי של בני הנוער ביישובי הגולן והסביבה, במטרה לתרום בנוכחותם לצמצום ההתנהגויות הסיכוניות, לשמש אוזן קשבת לבני הנוער ולתת מענה לצרכים העולים מהשטח. הסיירת פועלת בעיקר בזמן חגים וחופשות.
 
"נקודה טובה" - הפרויקט מתקיים בחופשת הקיץ בחופי הכינרת, ומטרתו העיקרית לפרוס רשת תמיכה לבני נוער וצעירים הנמצאים בחופי הכינרת הרחק ממשפחותיהם. אנשי הצוות והמתנדבים נותנים תמיכה רגשית, אוזן קשבת, הסברה וכן התערבות ראשונית לבני נוער הנמצאים במצבי סיכון.
 
עסקים מתנדבים - המפגש שבין העסקים מאפשר מתן מענה לאוכלוסיות הזקוקות לו ובכך לחזק אותם ואת הקהילה במקביל, המתנדבים (עובדי החברה/הארגון העסקי) זוכים להיות מעורבים בפעילות משמעותית שמתגמלת אותם ברמה הרגשית והחברתית, בצד חיזוק תחושת השייכות הארגונית.
 
יום מעשים טובים - במועצה האזורית גולן, החזון הוא הפיכת יום זה למסורת שבמהלכו יקודמו נושאים רבים כגון: טיפוח הישוב, חיזוק הקשר הבין דורי, עריכת פעילויות למען אוכלוסיות שונות, שיפור פני היישוב, טיפוח נוי, עריכת פרויקטים למען הישוב והסביבה וכו'.
 
הגולן עם הגולן- מאגר של אנשי מקצוע המיועדים לסייע למכלול אוכלוסייה בשעת חירום בהתערבות מול תושבים. במבנה היערכות בחירום צוות משימה זה מיועד לפעול בהתנדבות בעת חירום כאשר כל מתנדב יפעל על פי תחום התמחותו, בעיקר בעזרה ראשונה נפשית לנפגעי הלם וחרדה.
שיתופי פעולה
חדש בגולן: העמותה למלחמה בסרטן – הקמת סניף בשיתוך עם היחידה לקידום בריאות ומועצה מקומית קצרין. הסניף ייתן שירות בסיוע מתנדבים בכמה מישורים: יצירת קשר טלפוני\ מפגשים אישיים לתמיכה והעברת מידע, פעילות הסברתית, פעילויות שונות ותמיכה בחולים וכ'ו.
 
במסגרת הפעילות ההתנדבותית ניתנת לך הזדמנות להתנדב בתחום הקרוב ללבך, ליכולתך ולניסיון שרכשת במהלך החיים. כל זאת למען הקהילה, אך גם בשבילך – כאשר אדם פעיל ומתנדב, הוא עובר התנסויות חדשות, חש סיפוק מהעשייה וחווה לימוד על האחר אך בעיקר על עצמו.
 
מוזמנים ליצור קשר עם יעל גלמור, רכזת היחידה להתנדבות במועצה אזורית גולן: 050-8610666 מייל: Mitnadvim@megolan.org.il