פסטיבל חורף של ציפורים 2014
דף הבית > ועד ישובי הגולן > חוק ומשפט
שבע עשרה שנים לחוק רמת הגולן והמעמד המשפטי של שטחי מדינת ישראל
14.12.81 היה יום היסטורי לרמת הגולן ולהתישבות בישראל בכלל. לאחר מאמץ מרוכז נחקק בכנסת חוק רמת הגולן, אשר החיל את המשפט, השיפוט והמנהל של מדינת ישראל על רמת הגולן, והביא בכך לסיומן ארבע עשרה שנים של ניהול צבאי של חבל ארץ זה. מאת עו"ד אייל נון
01.01.1970

מאז, היה חוק רמת הגולן נושא לדיונים ולמחלוקות אין ספור, רובן כאלה שנסובו על שאלת שריון החוק, שאלה התלויה ועומדת בימים אלה שוב בפני הכנסת.

 

שריון החוק (או בגרסתו מבית היוצר של הדרך השלישית, חקיקת חוק כללי בדבר ויתור על שטח) הינו כיום, כאשר התהליך המדיני על כל פניו שנוי במחלוקת ציבורית חריפה, בגדר מהלך מחויב המציאות, המיועד להגן על זכויות תושבי רמת הגולן ועל התומכים בהמשך ריבונות ישראל ברמת הגולן מפני מחטף שלטוני כזה או אחר, ולהבטיח כי שינוי במעמדה של רמת הגולן, אם חלילה יבוא, יעשה רק ברוב דמוקרטי אמיתי - רוב של ששים ואחד חברי כנסת לפחות.

 

שבע עשרה שנים לאחר חקיקת חוק רמת הגולן, מן הראוי לשרש טעות אופינית באשר להסדר המשפטי שנקבע בו, טעות המתבטאת לרוב בסברה או בטענה כי חוק רמת הגולן הוא חריג בנוף החקיקתי המשפטי של מדינת ישראל, ואילו מעמדם המשפטי של יתר שטחי המדינה הוא ברור ובעל תוקף רב יותר מזה של רמת הגולן.

 

מדינת ישראל איננה נמנית על המדינות אשר הסדירו בחוקה או בחקיקה בדרג חוקתי את סוגית גבולותיה ותחום ריבונותה. יתכן כי שורש הדבר טמון בכך שעל אף נסיונות מגוונים לעשות כן, טרם כוננה חוקה שלמה למדינת ישראל, ויתכן כי את הטעמים למצב זה יש לחפש במקום אחר, אך זהו המצב המשפטי הקיים. השוואת ההיסטוריה של החלת המשפט הישראלי, ועמו הריבונות הישראלית, על השטחים שכבשה ישראל במהלך מלחמת הקוממיות, עם החלת המשפט הישראלי על שני אזורים שנכבשו במלחמת ששת הימים - מזרח ירושלים ורמת הגולן - מעלה מסקנות מענינות ביותר.

 

במהלך מלחמת הקוממיות, הוסמך שר הבטחון (בפקודת שטח השיפוט והסמכויות, התש"ח - 1948) לקבוע כי כל חלק מארץ ישראל מוחזק על ידי צה"ל, ומשכך עשה, הוחל על אתו שטח החוק הישראלי. שר הבטחון אכן הוציא מנשרים בדבר החזקת צה"ל בשטחים מסוימים שכבשה ישראל במהלך המלחמה, אך לגבי שטחים מסוימים, ובהם אזור אשדוד ואזור באר שבע, הדבר לא נעשה. התוצאה הפורמלית היא, כי אזורים אלה, הנמנים אפילו בתוך גבולות "הקו הירוק", לא נכללים בשטח המדינה.

 

מיד לאחר מלחמת ששת הימים, הוחלט על סיפוח מזרח ירושלים לישראל. על אף שלפי פקודת שטח השיפוט והסמכויות כל שהיה דרוש לכך הוא מנשר מתאים של שר הבטחון, החליטו הממשלה והכנסת לנקוט בדרך אחרת, ובתיקון מיוחד לחוק אחר (פקודת סדרי השלטון והמשפט, התש"ח - 1948, הוסמכה הממשלה לפרסם בצו שטחים נוספים עליהם יחול המשפט הישראלי - וכך אכן עשתה, תוך פרסום השטח המועבר לריבונות ישראל באמצעות תאור נקודות ציון גאוגרפיות, מנקודה לנקודה.

 

כאשר נתקבלה בשנת 1981 ההחלטה העקרונית להחיל את המשפט הישראלי על רמת הגולן, וכדי למנוע ספקות, נבחרה בנוגע לרמת הגולן טכניקה משפטית אחרת, והיא של הכללת רמת הגולן בשטח המשפט, השיפוט והמנהל של מדינת ישראל באמצעות חקיקה ראשית ישירה של הכנסת - וכך נעשה.

 

התוצאה היא, כי פרט למזרח ירושלים, שמעמדה מעוגן איתן כיום בחוק יסוד, הרי כל יתר שטחי המדינה נכללים בתחומיה וחל עליהם המשפט הישראלי רק מכוח הכרזות של מחוקק המשנה (הממשלה או שר הבטחון), ולגבי חלק משטחי המדינה חסרה אפילו חקיקת משנה כזו, מצב שהוא ודאי ראוי לביקורת במישור החוקתי. רמת הגולן היא למעשה השטח היחיד במדינת ישראל כיום, פרט למזרח ירושלים, אשר מעמדו כשטח שחל עליו המשפט, השיפוט והמנהל של מדינת ישראל - ועל כן כחלק ממדינת ישראל - מעוגן בחקיקה של הכנסת.

 

המצב הפרדוקסלי הוא, על כן, כי בניגוד לסברת רבים מהתומכים במסירת רמת הגולן לסורים ומזרח ירושלים לרשות הפלסטינית, מעמדם המשפטי של שני אזורים אלה כשטחי ישראל הוא איתן ובעל תוקף משפטי חזק יותר מזה של רבים מהשטחים המקובלים כחלק משטחי מדינת ישראל.

 

כאשר חוק רמת הגולן, אשר החיל את המשפט, השיפוט והמנהל של מדינת ישראל, נוקט באותה לשון ובאותה גישה משפטית כמו פקודת שטח השיפוט והסמכויות, אשר מכוחה נכללים הנגב וחלקים נרחבים מהגליל בשטח מדינת ישראל, אין מקום אלא למסקנה משפטית אחת:
רמת הגולן היא חלק ממדינת ישראל. המבקש לשנות מצב דברים זה, ישים פעמיו אל כנסת ישראל, שהרי מעמדה זה של רמת הגולן עוגן בחקיקת הכנסת, בדרג משפטי גבוה יותר אפילו משטחים לא מעטים בתוך גבולות "הקו הירוק" - ומן הראוי, כי בטרם תתאפשר פגיעה כה חמורה בריבונות המדינה ובזכויות אזרחיה, יקום רוב ברור - של ששים ואחד חברי כנסת לפחות - שיאשר את השינוי.כל קובץ RSS הוא ערוץ תוכן שמורכב מפריטים הכוללים תקציר שמאפשר לאתר לספק תוכן מעודכן ללקוחות, ובפרט לאתרים אחרים, לשם הצגתו בהם.

שתף בפייסבוק
שתף בטוויטר
גירסה להדפסה
שלח לחבר
 
© עמותת יישובי הגולן 2015
  |   אודות   |   תנאי שימוש   |   צור קשר   |  
קונסיסט בניית אתרים ומערכות מידע